Fotbal American

Michael Jordan a debutat in motorsportul american

Legendarul jucator de baschet Michael Jordan si-a facut debutul in NASCAR, cea mai importanta competitie din motorsportul de peste ocean.

Michael Jordan si-a facut echipa alaturi de Denny Hamlin, pilot cu state vechi in NASCAR, echipa care se numeste 23XI Racing.

Singurul pilot aruncat in lupta de echipa lui Jordan este Bubba Wallace, acesta clasandu-se pe locul 17 in celebra cursa Daytona 500, prima alergare a sezonului 2021.

O cursa marcata de numeroase incidente si care a fost intrerupta de ploaie dupa primele 15 din cele 200 de tururi programate.

Omul lui Jordan s-a aflat si el la conducere pentru un tur din cele 200.

Dupa o intrerupere de peste cinci ore, cursa a fost reluata si victoria i-a revenit lui Michael McDowell.

Acesta a obtinut prima victorie in NASCAR dupa 357 de tururi, invingandu-l pe campionul din 2020 Chase Elliott.

Denny Hamlin a condus cele mai multe tururi (98) si s-a clasat in final pe locul cinci.