Snooker

Ronnie O’Sullivan dispută a doua finală în șapte zile

Pentru a doua duminică la rând Ronnie O’Sullivan va evolua cu trofeul pe masă. După câștigarea Mastersului, Ronnie O’Sullivan are șansa adjudecării unui nou turneu de puncte.

Ronnie O’Sullivan cucerește titlul la Masters pentru a opta oară în carieră. La 48 de ani stabilește un nou record în snooker

Englezul în vârstă de 48 de ani îl va întâlni pe conaționalul său Judd Trump în finala World Grand Prix de la Leicester.

Ronnie O’Sullivan l-a învins categoric pe chinezul Ding Junhui în semifinala disputată sâmbătă seara, cu 6-1.

În cealaltă semifinală disputată vineri, Trump trecuse de Cao Yupeng, de asemenea din China, cu 6-2.

Trump are astfel avantajul unei zile în plus de odihnă în duelul cu O’Sullivan pentru trofeu și premiul de 100.000 de lire sterline.

Scorul întâlnirilor directe este de parte lui Ronnie O’Sullivan, jucător care a câștigat 16 dintre cele 31 de meciuri contra lui Trump.

Este a treia finală consecutivă în care cei doi se întâlnesc, după cea de la Campionatul Mondial și Campionul Campionilor, ambele disputate în 2022 și în care de fiecare dată victoria i-a revenit lui Ronnie.

Chiar și așa, Trump îl conduce pe Ronnie când vine vorba de dueluri în finale, cu 7-5.

Trump a câștigat în acest sezon trei turnee: Open Englez, Openul de la Wuhan și Openul Irlandei de Nord.

O’Sullivan are și el trei turnee adjudecate: Mastersul de la Shanghai, Campionatul Regatului Unit și Mastersul.