Inot

David Popovici s-a calificat în finala cursei de 100 metri liber cu al 5-lea timp

David Popovicis-a calificat miercuri în finala de la 100m liber, la Capionatul Mondial de Înot. Deținător al titlului mondial și al recordului mondial în această cursă, Popovici a fost al doilea în prima semifinală și a obținut calificarea în finala programată joi (14:20) cu al cincilea timp.
Explicația lui David Popovici după ratarea podiumului la 200 metri liber: ”N-am mai putut”
Discuție pe timpi: Cum s-a „înecat” Popovici

14:36 David Popovici s-a calificat în finala de la 100 metri liber cu al cincilea timp. Finala va avea loc, joi, de la ora 14:20.

14:35 A doua semifinală este câștigată de britanicul Matthew Richards, cel care a încheiat cursa în 47.47 secunde. Richards a câștigat titlul mondial la 200 metri liber, cursă în care Popovici a fost doar al patrulea.

14:31 Urmează a doua semifinală la 100 metri liber.

14:30 Locul doi pentru David Popovici în această semifinală, cu 47.66 secunde. Primul a încheiat maghiarul Nandor Nemeth, cel care a concurat pe primul culoar. Acesta l-a întrecut pe Popovici pentru patru sutimi de secundă. Popovici a întors al cincilea după prima lungime de bazin.

14:28 David Popovici se numără printre sportivii care vor concura în a doua semifinală. Popovici concurează pe culoarul 3.

A fost al șaselea timp al calificărilor, după Matthew Richards (47, 59), Jack Alexy (47, 68), Kyle Chalmers (47, 71), Jordan Crroks (47,77) și Pan Zhanle (47, 84).

Astfel, Popovici a fost cu 0,31s mai lent față de Richards, cel care a cîștigat marți și proba de 200m liber.

Dintre cei 16 calificați în semifinale, doar doi înotători au reușit un timp de sub 23 de secunde la primul bazin, nu și Popovici care a avut 23.23s. La al doilea bazin șase sportivu au înotat sub 25 de secunde, printre care și al nostru cu 24,67s.

Popovici este deținătorul recordului mondial la 100m liber, 46,86 secunde, obținut la Campionatele Europene de la Roma, în 2022.