Inot

Discuție pe timpi: Cum s-a „înecat” Popovici

Privind timpii intermediari de la 50, 100 și 150 de metri, alături de timpul final al probei de 200m liber de la Campionatul Mondial de Înot se poate observa clar ce s-a întâmplat cu David Popovici. El avea aproape o secundă avans la 150m, iar în ultimul bazin a fost mai lent cu 1,5 secunde - timp pierdut doar pe ultimii 50 de metri!
Lovitură de teatru la Fukuoka! Popovici ratează podiumul la 200 de metri liber după un final de coșmar

Popovici a întors la 50 de metri cu timpul de 23.74 secunde. Aici avea aproape o jumătate de secundă (0,49s) în plus față de Matthew Richards, cel care avea să câștige la final. Popovici a fost singurul care a înotat primul bazin sub 24 de secunde.

La 100m, Popovici a întors la 50,18 secunde. Distanța față de Richards, care a întors la 50,83 secunde, s-a mărit la 0,65s. Românul a acoperit al doilea bazin în 26.44 secunde.

La 150m, Popovici a întors la 01:16.78 (1 minut, 16 secunde și 78 de sutimi). Nimeni la acel moment nu a reușit să înoate sub 1 minut și 17 secunde, în afară de el. Richards a întors la 01:17.57, adică la 0,79s diferență. Al treilea său bazin a fost de 26.60 secunde.

Și a venit ultimul bazin. Popovici a înotat ultimul bazin în 28.12 secunde! După ce le reușise pe primele 3 în 23.74s, 26.44s și 26.60s!

Richards a reușit ultimul bazin cu timpul de 26.53s, un timp mai slab decât cel pe care îl reușise la bazinul al doilea.

Cu 28,12secunde pe ultima lungime, Popovici a pierdut pe ultimii 50 de metri în jur de o secundă și jumătate față de ceea ce înotase până atunci. Uriaș.

A ajuns să termine el însuși la peste o jumătate de secundă față de primul loc, topind avantajul său de aproape o secundă față de Richards, într-un singur bazin.

Popovici a încheiat al patrulea, cu 1:44.90, iar Richards cu 01:44.30 a luat aurul, revenind de la 0,79s secunde din spate, la 0,60s avans. A recuperat aproape o secundă și jumătate din cauza căderii lui Popovici.

Popovici a spus că s-a sufocat la ultimul bazin. Acesta este sportul, imprevizibil și atâta muncă poate fi privită ca timp cheltuit degeaba. Să îi ținem pumnii să nu se mai sufoce la 100m, locul unde este campion mondial.