Inot

Lovitură de teatru la Fukuoka! Popovici ratează podiumul la 200 de metri liber după un final de coșmar

David Popovici a concurat marți în finala Campionatului Mondial de Înot din Japonia, stil liber, pe distanța de 200 de metri. Finala a avut loc la ora 14:00 a României. Plecat în cursă ca mare favorit, după ce fusese cel mai rapid în calificări, Popovici a dominat cursa după primele trei lungimi de bazin (150 metri), dar s-a sufocat pe ultima lungime, când a fost depășit de trei concurenți.
Discuție pe timpi: Cum s-a „înecat” Popovici
Perspectivă: Ce înseamnă recordul mondial al lui David Popovici la 100m liber | Amănuntul care i-a adus lui Popovici recordul mondial

Britanicul Matthew Richards a cucerit medalia de aur, cu timpul de 1:44.30. Pe doi s-a clasat un alt britanic, Tom Dean, depășit pentru doar două sutimi de secundă.

Medalia de bronz i-a revenit sud-coreeanul Sunwoo Hwang, la 12 sutimi de primul clasat.

Popovici a încheiat al patrulea, cu 1:44.90, devansat de Richards cu 60 de sutimi.

În vârstă de 18 ani, Popovici a fost cel mai tânăr dintre cei opt finaliști.

14:07 Lovitură de teatru! David Popovici este depășit pe ultimii 50 de metri și ratează podiumul! Doar locul 4 pentru David Popovici.

14:06 Popovici este lider la jumătatea cursei. Mai are 100 de metri, adică două lungimi de bazin.

14:06 La prima lungime de bazin Popovici întoarce primul și se desprinde.

14:05 START în finala de la 200 metri liber, cu David Popovici pe culoarul 4.

14:02 Finaliștii sunt pregătiți să înceapă marea finală de la 200 metri liber. Se intră în bazin în ordinea culoarelor exterioare spre cele interioare, unde vor evolua favoriții. Acolo este și David Popovici, marele favorit.

Lista de start în finala de astăzi (după timpii din semifinale)

Kieran Smith (SUA)  1:45.96
Felix Auboek (Austrlia) 1:46:30 (după swim off, fiind în semifinala la egaliate de timp cu Katsuhiro Matsumoto - Japonia)

Cel mai bun timp din semifinale

David Popovici, campionul mondial en titre, sau „Dinamita” așa cum a fost numit de japonezi chiar la prezentarea pe linia bazinului, a încheiat primul din semifinala sa cu timpul de 1:44:70. A fost și cel mai bun timp al semifinalelor.

Finala probei de 200 metri liber va fi marți, 25 iulie, ora 14:00.

Recordmanul mondial la 100m liber terminase luni dimineața pe locul al doilea în calificări, cu timpul de  1:45:86, după Matthew Richards (1:45:82). Cel mai bun timp din calificări i-a aparținut lui Luke Hobson (1:45:69).

În 2022, David Popovici a cucerit medaliile de aur la Campionatul Mondial de la Budapesta, dar și la Campionatul European de la Roma, în probele de 100 m și 200 m liber. La Roma, la europene, Popovici a stabilit un nou record mondial în proba de 100m liber, când a oprit cronometrul de la Foro Italico la 46.86 secunde.