Gimnastica

Romania incheie europenele de gimnastica fara vreo medalie, dupa 52 de ani

Romamia a incheiat Campionatele Europene de Gimnastica fara sa reuseasca o clasare pe podium. Este pentru prima oara dupa 52 de ani cand tara noastra pleaca de la un european, fara o medalie.

Esecul de la Campionatele Europene din Polonia vine dupa ce Romania a ratat prezenta la Jocurile Olimpice de Vara 2016.

Tara noastra a fosts reprezentata in Polonia de trei gimnaste: Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc şi Nica Ivănuş.

Doar Golgotă (17 ani) a reușit să se califice in finale, cele de sarituri, sol, barna si individual compus. La sarituri, ea a reusit doar un loc 6, cu nota finala de 14.116 (14.500 prima saritura si 13.733 a doua), la doua zecimi distanta de podium. La barna, ea a terminat a cincea, cu nota  de12.116; la sol a fost la un pas de podium, dar a terminat a patra cu nota de 13.366. La individual compus, Denisa a fost a 17-a!

In 2018, Golgota castiga doua medalii la Europene, la sarituri si sol.