Gimnastica

Noi medalii obtinute de junioare la Campionatele Europene de la Sofia

Gimnastele din lotul de junioare al Romaniei au obtinut noi medalii, duminica, in ziua finalelor pe aparate.

Andreea Iridon a cucerit medalia de argint, cu 13.966, la egalitate cu Amy Tinkler din Marea Britanie in finala de la sol, duminica, la Campionatul European de gimnastica de la Sofia. In acelasi concurs Laura Jurca a fost a cincea cu nota 13.633.

Iridon a incheiat a doua si a obtinut astfel medalia de argint in concursul de la birna, unde a fost notata cu 14.433. Anda Butuc s-a clasat pe sase, cu 13.333. Rusia a castigat concursul prin Angelina Melnikova (14.575).

La sarituri Romania a obtinut o alta medalie de argint prin Laura Jurca, aceasta primind din partea arbitrelor nota 14.383.

Elissa Downey din Marea Britanie a luat aurul, cu 14.633, iar conationala sa Amy Tinkler a completat podiumul.

Concursul de junioare de la Sofia se incheie pentru Romania cu urmatoarele medalii: bronz pe echipe, argint - Laura Jurca la individual-compus si sarituri, respectiv Andreea Iridon la barna si sol.