Gimnastica

Laura Jurca, vicecampioana europeana la junioare. A ratat aurul la paralele

Gimnasta Laura Jurca a obtinut, vineri dupa-amiaza, medalia de argint in concursul individual compus de junioare din cadrul Campionatelor Europene de la Sofia.

Cu un total de 55.698, gimnasta noastra s-a clasat la un punct si jumatate in spatele rusoaicei Melnikova, desi inaintea ultimei rotatii se afla in frunte pentru mai putin de doua zecimi de punct.

Diferenta s-a facut din nou la paralele, unde Jurca a obtinut cea mai mica nota a sa din intreg concursul si a pierdut astfel titlul european.

Notata cu 12.933 fata de 14.566 cat primise anterioara rusoaica la paralele, Jurca nu a avut nicio sansa sa mai obtina medalia de aur.

Chiar si asa sportiva noastra a devansat-o pentru putin pe britanica Downie, cea care la jumatatea competitiei se afla pe locul al doilea.

Practic Jurca a progresat de pe locul al treilea dupa primele doua aparate si a condus dupa sarituri, aparat unde a primit 14.733, cea mai mare nota a sa.

Pe locul sase s-a clasat Andreea Iridon, cu un total de 53.933, care la paralele a obtinut o nota mai buna decat Jurca.

Notele gimnastelor noastre in concursul individual compus de junioare:

Laura Jurca: Sarituri (14.733), Paralele (12.933), Birna (14.066), Sol (13.966).

Andreea Iridon: Sarituri (13.400), Paralele (13.400), Birna (13.200), Sol (13.933).

Pentru Romania este a doua medalie obtinuta la Campionatele Europene de la Sofia dupa ce a echipei de junioare (bronz).