Roland Garros

Simona Halep in turul doi la Roand Garros. A avut emotii cu numarul 165 mondial

Revenita pe zgura de la Roland Garros dupa doi ani, Simona Halep a avut de furca impotriva Nastasjei Schunk din Germania, o jucatoare clasata pe locul 165 mondial si care a ajuns sa joace pe tabloul principal din postura de lucky loser in calificari.

Simona Halep s-a impus in cele din urma, cu 6-4, 1-6, 6-1, dupa un meci de o ora si 48 de minute.

O partida in care campioana din 2018 a fost intrebuintata serios de o jucatoare care a intrat pe teren cu gandul ca n-are nimic de pierdut.

Schunk a surprins-o pe Halep inca de la inceputul partidei cu un joc in forta, agresiv, regasit si la scorul de pe tabela, 3-0 si 4-2.

Halep a ridicat nivelul suficient pentru a intoarce rezultatul si a castiga primul set (6-4), insa meciul era departe de a fi incheiat.

Setul al doilea i-a apartinut in totalitate lui Schunk, jucatoare care s-a impus de o maniera categorica (6-1), pe fondul unui joc pigmentat cu numeroase erori nefortate din partea lui Halep si un plasament de multe ori contratimp cu jocul.

Experienta superioara a inclinat in cele din urma balanta in favoarea Simonei, care s-a impus cu 6-1 in decisiv. Un set al treilea unde, fara doar si poate, a intervenit si teama de victorie la jucatoarea germana.

“Vreau sa multumesc publicului, pentru ca e intr-adevar rece. Va multumesc pentru atmosfera frumoasa. N-am jucat in urma cu un an, ma bucura victoria chiar daca ea a jucat bine, iar eu n-am reusit sa raman suficient de atenta. Mai mereu e greu in primul tur. Sa joc mai bine in turul urmator, acesta e obiectivul. Mereu cand intru pe teren vreau sa joc mai bine”, a declarat Halep la interviul acordat dupa meci chiar la nivelul terenului.

In turul al doilea Halep o va intalni pe chinezoaica Qinwen Zheng, ocupanta locului 74 in clasamentul WTA.

Cele doua s-au mai intalnit o singura data, chiar in acest an, cand Halep a invins-o in doua seturi pe Zheng in semifinalele turneului Melbourne Summer Set 1 pe care Simona l-a castigat la Antipozi.