Roland Garros

Asa am trait Simona Halep in primul tur la Roland Garros

Simona Halep a evolaut in primul tur la Roland Garros, duminica, in al doilea meci al zilei pe noua arena Philippe Chatrier.

FINAL Halep - Sorribes Tormo 6-4, 6-0

6-4, 6-0
Prima minge de break ratata de Halep cu forehand in fileu. A cautat lungul de linie. In cele din urma Simona Halep inchide meciul dupa o ora si 22 de minute. Un set secund de 34 de minute.

6-4, 5-0 / Break
Halep revine de la 15-40 si obtine inca un break. Principala favorita va servi pentru calificarea in turul 2.

6-4, 4-0 / Game solid de serviciu
Un singur punct cedat de Halep pe propriul serviciu. Din ce in ce mai autoritara Simona in acest meci. Al optulea game consecutiv.

6-4, 3-0 / Break
Halep pune stapanire pe joc, simte din ce in ce mai bine mingea si are o deplasare in teren care-i permite sa acopere toate zonele. Un break prin care fosta lidera mondiala se distanteaza am putea crede decisiv.

6-4, 2-0 / Minge de break salvata
Un game dificil pentru Halep pe serviciu. Aceasta a salvat o minge de break, inainte de a inchide game-ul cu punct castigator.

6-4, 1-0 / Break
Halep pastreaza momentul bun si incepe setul secund cu game castigat pe serviciul adversarei.

Statisticile primului set

15-11 erori nefortate
12-5 puncte direct castigatoare
3/4 - 2/3 break-uri
74% - 66%% primul serviciu

6-4 / Set cu game la zero
Simona Halep inchide setul cu game alb pe propriul serviciu. Principala favorita vine de la 2-4, cu patru game-uri adjudecate la rand.

5-4 / Halep in premiera la conducerea
Break obtinut de Simona dupa o lovitura castigatoare pe forehand. Halep face pasul inainte si arata mai multa agresivitate in joc.

4-4 / Game alb
Halep isi castiga la zero game-ul de serviciu si restabileste egalitatea, dupa ce a fost condusa cu 3-1 si 4-2.

3-4 / Break dupa break
Continua jocul de lupta, cu schimburi lungi aproape la fiecare punct. Halep obtine break-ul si ramane in acest set. Principala favorita are un numar dublu de erori nefortate comparativ cu adversara (14-7).

2-4 / Inca un break
Halep risca pe o lovitura de forehand in lungul liniei la minge de break. Ritmul scazut o deranjeaza vizibil pe Halep. Mingea grea pur si simplu nu sare.

2-3 / Re-break Halep
Jucatoarea noastra nu o lasa pe Sorribes Tormo sa se desprinda. Rebreak pentru Simona Halep dupa o lovitura castigatoare in lung de linie.

1-3 / Break
Halep isi pierde game-ul de serviciu pentru prima data in meci.

1-2 / Iberica se mentine la conducere
Sorribes Tormo sta bine pana acum in defensiva. Halep rateaza forehand-ul la 40-30 pentru adversara.

1-1 / Halep la serviciu
Simona Halep arata bine la serviciu in primul ei game din meci. Schimburi de control, de intelegere a terenului in aceste conditii speciale, acoperis tras si temperatura scazuta.

0-1 / Sorribes Tormo isi castiga game-ul
Primul game al meciului este obtinut de Sorribes Tormo. Se joaca in conditii de temperatura scazuta, o spectatoare din tribuna avand caciula de iarna pe cap. Halep are colanti pe sub echipamentul de joc si bluza cu maneca lunga.

14:25 Incepe meciul cu Sorribes Tormo la serviciu.

14:20 Cele doua jucatoare au iesit pe teren pentru incalzirea dinaintea meciului. Acoperisul ramane tras.

14:05 S-a incheiat meciul dintre Sinner si Goffin, partida programata pe Arena Centrala inaintea meciului Simonei Halep.

Simona Halep o va intalni pentru prima data in cariera pe Sara Sorribes Tormo din Spania.

Halep este neinvinsa pe zgura in 2020, obtinand zece victorii din tot atatea partide.

Numarul 2 mondial a castigat turneele de la Praga si Roma dupa intreruperea sezonului din cauza pandemiei de covid-19.

Halep ajunge la Roland Garros dupa o serie de 14 meciuri castigate la rand.

Jucatoarea din Constanta n-a mai pierdut de la semifinala disputata contra Garbinei Muguruza la Australian Open.

Au urmat turneul si titlul pentru Halep, la Dubai, Praga si Roma.

Cine e Sorribes Tormo?

Jucatoarea iberica in varsta de 23 ani si clasata pe locul 70 mondial are 16 victorii / 3 infrangeri pe zgura in 2020.

La Roland Garros participa doar pentru a patra oara pe tabloul principal.

In 2019 a ajuns in turul al doilea, cea mai buna performanta pe zgura de la Paris.

Sorribes Tormo a castigat turneul ITF de la Cagnes-sur-Mer cu o saptamana inaintea Roland Garros.