Roland Garros

GAME cu GAME Roland Garros: Irina Begu si Andreea Mitu au jucat pentru un loc in turul 3

Jucatoarele Irina Begu si Andreea Mitu au ramas singurele reprezentante ale Romaniei in competitia de simplu de la Roland Garros si totodata sperantele noastre pentru un parcurs cat mai lung in Grand Slam-ul din capitala Frantei.

FINAL Begu - Konjuh 6-2, 6-0 (Amanunte aici)

FINAL Mitu - Pliskova 2-6, 7-6 (7-5), 6-4

16:31 Mitu inchide meciul din a 4-a sansa si este in turul 3 la Roland Farros dupa un meci de 2 ore si 20 de minute.

16:24 Inca o minge de meci ratata de Mitu, de aceasta data pe serviciul advers. Dupa ce mai salveaza o minge de meci, Pliskova reuseste un rever castigator in lung de linie si se apropie amenintator pe tabela.

16:19 Minge de meci pentru Andreea Mitu, insa si-o anuleaza singura printr-o dubla greseala. Presiunea isi spune cuvantul. Pliskova recupereaza un break si ramane in meci.

16:17 Mitu serveste pentru castigarea meciului, dupa ce a izbutit un al doilea break in decisiv (5-2).

16:08 Mitu lupta pentru fiecare minge si revine la conducere cu break in fata (3-2).

16:02 Pliskova isi ia inapoi break-ul si egaleaza scorul dupa doua game-uri la rand (2-2).

15:55 Un game greu pe serviciul lui Mitu, dar aceasta se descurca in cele din urma si dubleaza break-ul obtinut anterior (2-0 in decisiv).

15:47 Break reusit de Mitu in debutul setului decisiv.

15:41 Mitu castiga la tie-break setul al doilea, cu 7-5, un scor pe deplin meritat dupa evolutia din teren a jucatoarei noastre. Avem asadar decisiv.

15:22 Trei mingi de break si set pentru Mitu. Pliskova le salveaza pe toate cu un serviciu impecabil si egaleaza la cinci in acest set secund.

15:15 Break reusit de Mitu (4-4), primul al jucatoarei noastre in meciul cu Pliskova.

15:11 Victorie categorica obtinuta de Irina Begu, scor 6-2, 6-0, si jucatoarea noastra ajunge in turul 3 respectandu-si statutul de favorita.

15:09 Mitu isi pierde serviciul si Pliskova trece la conducere in al doilea, cu 4-3.

15:03 Begu este tot mai aproape de victorie dupa 4-0 si doua break-uri in fata in setul al doilea.

15:01 Alte doua sanse de break pentru Mitu la 3-2 in setul secund.

14:58 Begu obtine break-ul devreme in setul al doilea (2-0), in timp ce Mitu se mentine la conducere in echilibrul setului secund cu Pliskova (3-2).

14:54 Nu mai putin de patru mingi de break a irosit Mitu la 2-1 pentru ea in setul al doilea. Doua dintre mingi au fost anulate de Pliskova cu serviciu as. In cele din urma cehoaica si-a facut serviciul (2-2).

14:48 Primul set ii revine Irinei Begu in urma unui al doilea break (6-2). Jucatoarea noastra va intra cu serviciul in setul secund.

14:43 Mitu este mult mai atenta la serviciu in acest set secund si conduce pentru a doua oara (2-1).

14:32 Pliskova castiga rapid primul set al intalnirii cu Mitu, scor 6-2. Doua break-uri au facut diferenta.

14:20 Break reusit de Begu (3-1)

14:17 Mitu isi pierde serviciul in premiera si Pliskova trece la conducere (1-2).

14:11 A inceput si partida in care evolueaza Mitu.

14:05 A inceput meciul cu Irina Begu la serviciu.

Irina Begu, a 30-a pe lista capilor de serie, o intalneste de la ora 14:00 pe Ana Konjuh din Croatia, in timp ce Andreea Mitu se va duela de la 14:30 cu Karolina Pliskova din Cehia.

Ambele meciuri vor fi live text in aceasta pagina.