Roland Garros

Jankovici-Stosur, a doua semifinala de la Roland Garros

Jelena Jankovici s-a calificat pentru a treia oara in cariera in semifinalele de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe Yaroslava Shvedova din Kazakhstan, scor 7-5, 6-4. Jankovici o va intalni in semifinale pe Samantha Stosur.
Cap de serie numarul patru, Jelena Jankovici a avut o confruntare dificila in fata Yaroslavei Shvedova, pe care a invins-o dupa un meci care a durat o ora si 31 de minute.

Shvedova, prima sportiva din Kazakhstan ajunsa in sferturile unui turneu de Grand Slam, a cedat presiunii in al doilea set si a pierdut meciul dupa ce a facut un dublu fault pe un match point al Jelenei Jankovici.

In semifinale, Jankovici o va intalni pe Samantha Stosur din Australia, care a trecut de Serena Williams dupa un meci extrem de echilibrat, scor 6-2, 6-7, 8-6.

In cealalta semifinala din competitia feminina se vor intalni Francesca Schiavone si Elena Dementieva.