Roland Garros

Davydenko, calificare la pas in turul doi

Numarul patru mondial, Nikolay Davydenko, s-a calificat la pas in turul doi de la Roland Garros, dupa ce a trecut de italianul Stefano Galvani, scor 6-3, 6-1, 6-1.

Meciul a debutat cu trei ore intarziere, din pricina ploii care a cazut pentru a doua zi consecutiv la Roland Garros.

Stefano Galvani nu a trecut niciodata de primul tur la un turneu de Grand Slam, iar in acest meci nu i-a putut pune nici o problema rusului Davydnko, sfertfinalist anul trecut.

Primul set a fost castigat de Davydenko in 32 de minute, iar al doilea in 27 de minute. Ultimul set a curs in aceeasi maniera, Davydenko castigand fara probleme cu 6-1, in 31 de minute.

In turul urmator, rusul in varsta de 25 de ani il va intalni pe castigatorul partidei Alexandre Sidorenko - Werner Eschauer.