Cupa Africii

Angola si Algeria, brat la brat in sferturile de finala

Echipele Angolei si Algeriei au remizat, scor 0-0, luni, in ultima etapa a Grupei A de la Cupa Africii pe Natiuni, obtinand impreuna calificarea in sferturile de finala ale competitiei.
Cu cinci puncte adunate dupa doua remize si o victorie, gazdele din Angola merg in faza eliminatorie a competitiei din postura castigatoarei Grupei A.

Fostul stelist Carlos Fernandes a evoluat toate minutele in poarta Angolei, in timp ce fostul dinamovist Ze Kalanga a inceput ca titular, fiind inlocuit de Job in minutul 65.

Desi a pierdut cu 3-0 meciul inaugural cu Malawi, selectionata Algeriei a obtinut in extremis calificarea in sferturi, dupa ce Mali a invins Malawi, cu 3-1, in celalalt meci al Grupei A.

Selectionata statului Mali a incheiat grupa pe locul trei, cu 4 puncte, in timp ce Malawi a ramas cu cele 3 puncte obtinute in meciul cu Algeria.

Onlinesport: Dumitru Stircu