Turneul Campioanelor

Turneul Campioanelor a inceput in forta cu doua meciuri de trei seturi

Naomi Osaka si Ashleigh Barty au obtinut, duminica, primele victorii la noua editia a Turneului Campioanelor gazduit din acest an de Shenzhen, China.

In prima partida a zilei, fosta lidera mondiala Naomi Osaka a invins-o pe cehoaica Petra Kvitova, cu 7-6 (7-1), 4-6, 6-4.

Partida s-a intins pe durata a doua ore si 39 de minute.

Ashleigh Barty, lidera mondiala a momentului, a revenit de la set pierdut si a castigat contra elvetiencei Belinda Bencic, ultima calificata la Turneul Campioanelor, cu 5-7, 6-1, 6-2.

In setul secund Bencic a avut nevoie de interventia medicului din cauza unei probleme la glezna.

Cele doua meciuri s-au disputat in Grupa Rosie.

Luni sunt programate primele doua meciuri din Grupa Violeta: Karolina Pliskova – Elina Svitolina si Simona HalepBianca Andreescu (14:00 live text pe onlinesport.ro).