Turneul Campioanelor

Djokovic câștigă ultimul meci din grupe la Turneul Campionilor, dar e în pericol de eliminare!

Liderul mondial Novak Djokovic avea nevoie de o victorie în minimum de seturi contra rezervei Hubert Hurkacz pentru a obține calificarea în semifinale, lucru care nu s-a întâmplat. În plus, Djokovic stă acum la mâna rezultatului dintre Holger Rune și Jannick Sinner, italianul fiind deja calificat în semifinale.

Sârbul a tranșat disputa la capătul unui meci de trei seturi, cu 7-6 (1), 4-6, 6-1, după un meci de 2 ore și trei minute.

Hurkacz l-a torturat pe Djokovic cu 24 de ași, polonezul reușind să-l încurce pe sârb în lupta pentru calificarea în semifinale.

Cum Djokovic a câștigat acest meci în trei seturi, danezul Holger Rune are o șansă nesperată de accedere în semifinale.

Rune trebuie să-l învingă pe Jannick Sinner indiferent de scor sau numărul de seturi pentru a-l trimite acasă pe Djokovic.

Extrem de supărat după meciul pe care l-a avut cu Hurkacz, Djokovic a fost expeditiv la interviul de după întâlnire.

”Normal că eram supărat după ce am pierdut setul. O victorie bună”, a declarat Djokovic pe picior de plecare din fața microfonului.

Djokovic are 2-1 (victorii/înfrângeri) și 5-4 setaveraj, în timp ce Rune este la 1-1 și 3-2 setaveraj.

Cu două victorii din două meciri și 4-1 setaveraj italianul Jannick Sinner este deja calificat.