Turneul Campioanelor

Radwanska povesteste cum a invins-o pe Halep. A 500-a victorie din cariera pentru poloneza

Jucatoarea poloneza Agnieszka Radwanska si-a luat revansa in fata Simonei Halep dupa eliminarea suferita anul trecut in semifinale la Turneul Campionelor.

De aceasta data poloneza si-a impus jocul si a invins-o pe Halep in doua seturi, cu 7-6, 6-1, iar Radwanska a explicat la final cum a reusit sa castige.

“Cheia meciului a fost primul set. Am jucat fiecare minge si am adunat puncte bune. Am gresit, dar apoi am revenit”, a spus Radwanska dupa meci.

Halep a condus cu 3-1 in debutul meciului, dar nu a reusit sa profite de avantajul creat si s-a vazut egalata. Apoi jucatoarea noastra a avut 5-1 in tie-break, dar din nou nu a avut puterea sa valorifice avantajul creat si a vazut cum setul ii scapa printre degete.

Al doilea act a fost o formalitate pentru Radwanska, dupa ce Halep a cazut complet.

Pentru Radwanska aceasta a fost victoria cu numarul 500 din cariera.