Surpriza de proportii la Miami. Federer, eliminat in sferturi

Fostul lider mondial Roger Federer a parasit turneul ATP Masters 1000 de la Miami in faza sferturilor de finala, invins de japonezul Kei Nishikori.

Tenismenul nipon a revenit dupa ce pierduse primul set si s-a impus in final cu 3-6, 7-5, 6-4, obtinand astfel a doua victorie in decisiv in fata lui Federer.

"Ma simt bine, normal, doar l-am batut pe Roger. Cred ca am jucat cu adevarat bine, in special in setul al treilea. Am lovit mingea adanc in terenul advers si totul a mers bine pentru mine", a declarat Nishikori dupa meci.

Nishikori il va intalni in semifinale pe sarbul Novak Djokovic, dupa ce acesta a pus capat sperantelor lui Andy Murray la apararea titlului de la Miami, cu o victorie in doua seturi, scor 7-5, 6-3.

In ceea ce-l priveste pe Federer, acesta a spus ca-l vede pe Nishikori in foarte scurt timp intre primii 10 jucatori ai lumii.