Asa am trait Simona Halep - Donna Vekic in primul tur la Toronto

Doborata de caldura la Washington, Simona Halep isi continua parcursul nord-american in pregatirea participarii la US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului.

FINAL Halep - Vekic 6-0, 6-2

6-0, 6-2 Victorie pentru Simona Halep. Aceasta ajunge la o scurta a lui Vekic si inchide meciul cu forehand castigator. O partida de o ora si doua minute pentru calificarea in turul secund la Toronto.

6-0, 5-2 Halep salveaza patru mingi de break intr-un game in care a revenit de la 0-40!

6-0, 3-1 In ce moment obtine Halep break-ul. Vekic isi pierde la zero game-ul de serviciu.

6-0, 2-1 Dintr-odata meciul s-a schimbat radical. Vekic revine de la 0-40 si o obliga pe Halep sa ridice nivelul pentru a inchide game-ul de serviciu. Simona are un moment de descatusare emotionala.

6-0, 1-1 Vekic revine de la 0-40, salveaza patru mingi de break si obtine primul game din meci. E rasplatita cu aplauze la scena deschisa.

6-0, 1-0 Halep incepe setul secund cu game la zero pe propriul serviciu.

Statistica primului set: Doar 8 puncte adunate de Vekic, jucatoare care n-a beneficiat de nicio sansa de break!

6-0 Primul set adjudecat de Halep in 21 de minute. Al treilea break obtinut de Simona de la 15-30. Vekic in mod clar inca nu e prezenta in acest meci. Eroare dupa eroare in dreptul jucatoarei croate.

5-0 Halep isi castiga serviciul la 30 pentru un scor sever dupa 17 minute.

4-0 Break la zero izbutit de Halep.

3-0 Game alb de serviciu pentru Halep. Start lansat de partida pentru fosta lidera mondiala.

2-0 Halep profita de primele sanse de break din meci.

18:10 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

18:05 Jucatoarele au iesit la incalzirea dinaintea partidei. Vekic a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca in game-ul de inceput.

Simona Halep va evolua saptamana aceasta la turneul WTA 1000 de la Toronto si o va intalni in primul tur pe Donna Vekic (26 ani / 82 WTA). Halep a câștigat ambele partide jucate până acum cu Vekic.

Toronto se află sâmbătă și duminică sub avertizare de căldură mare, cu maxime de 27 și 28 de grade. Apoi, temperaturile scad la 23-24 de grade.

Halep se afla in partea opusa de tablou cu lidera mondiala Iga Swiatek si Serena Williams.

De doua ori in cariera Halep a triumfat la turneul canadian, in 2016 si 2018, de fiecare data cand acesta a fost gazduit de Montreal.

Prin traditie canadienii organizeaza alternativ competitia masculina si feminina la Montreal si Toronto.