Simona Halep pierde primul meci din 2021. A acuzat probleme la spate

Jucatoarea Simona Halep s-a oprit in sferturile de finala ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne.

Principala favorita a turneului WTA 500 a fost eliminata de rusoaica Ekaterina Alexandrova dupa un meci de 60 de minute, incheiat 6-2, 6-1.

La 2-5 in primul set Simona Halep a solicitat asistenta medicala pentru o problema la spate.

Halep incepuse meciul ideal, conducand cu 2-0, dupa break in chiar primul joc al intalnirii.

A inceput apoi sa greseasca tot mai mult si sa piarda puncte cu usurinta, adversara profitand pentru a rasturna situatia de pe tabela.

Nu mai putin de 9 game-uri la rand a pierdut Halep de la 2-0 la 1-3 in setul al doilea.

Scorul intalnirilor directe inaintea meciului de vineri era egal (1-1), dupa ce Halep castigase in trei seturi la Cincinnati, iar Alexandrova se impusese in doua seturi la Beijing. Ambele confruntari au avut loc in 2019.

Simona Halep incepuse anul cu victorie la Ashleigh Barty in demonstrativul de la Adelaide, dupa care obtinuse doua succese categorice in primul turneu oficial al anului.