Simona Halep castiga primul meci pe hard la inceputul pregatirii pentru US Open

Sursă foto: twitter.com/citiopen

Fosta lidera mondiala a inceput pregatirea pentru US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului in tenisul mondial. Simona Halep a invins-o in primul tur la Washington pe Carmen Bucsa, o jucatoare nascuta in Republica Moldova si care in prezent reprezinta Spania.

Final Halep - Bucsa 6-3, 7-5

SET 2, 7-5 Halep inchide in cele din urma meciul la serviciu. O partida de o ora si 20 de minute mai complicata decat a parut la prima vedere.

SET 2, 6-5 Break pentru Halep care intrerupe seria adversarei. Simona va servi din nou pentru castigarea meciului.

SET 2, 5-5 Halep isi pierde pentru a doua oara consecutiv serviciul si scorul redevine egal. In mod normal meciul trebuia sa fie incheiat de mult.

SET 2, 5-3 Dubla greseala comisa de Halep la 30-40. Finalul meciului se amana.

SET 2, 5-2 Break la zero pentru Halep. Aceasta va servi pentru castigarea meciului.

SET 2, 4-2 Halep revine de la 15-40 si salveaza game-ul de serviciu.

SET 1, 6-3 Primul set ii revine Simonei dupa 33 de minute.

SET 1, 5-3 Minge de set ratata de Halep pe serviciul advers.

SET 1, 4-2 Halep se desprinde din nou la doua game-uri dupa un break.

SET 1, 2-1 Break la zero reusit de Bucsa.

SET 1, 2-0 Halep obtine primul break al meciului.

Vedeti aici cotele oferite de FORTUNA

Simona Halep o intalneste in primul tur la Citi Open de la Washington pe Cristina Bucsa, o jucatoare de 24 de ani clasata pe locul 123 mondial.

Nascuta la Chisinau, in Republica Moldova, Bucsa reprezinta Spania in circuitul mondial incepand cu anul 2015.

Halep si Bucsa nu s-au mai intalnit niciodata pana acum intr-o competitie WTA.

Bucsa n-a fost clasata in cariera mai sus de locul 120 mondial.

Meciul Halep - Bucsa deschide ziua de luni pe arena centrala de la Washington, incepand cu ora locala 12 (sapte ore mai tarziu in Romania).