Simona Halep in semifinale la Stuttgart | Prima reactie dupa victoria cu Alexandrova

Jucatoarea Simona Halep s-a calificat pentru a treia oara in cariera intre cele mai bune patru la turneul WTA 500 de la Stuttgart.

Simona Halep a invins-o in sferturile de finala pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 6-1, 6-4.

Primul set a fost castigat autoritar de Halep, insa in actul secund Alexandrova a inceput sa joace din ce in ce mai bine.

La Simona s-a vazut lipsa meciurilor in picioare din ultima perioada si a existat o oarecare dificultate in a inchide partida.

Pana la urma Halep n-a mai prelungit suspansul si a pus capat meciului pe serviciul sau, egaland scorul intalnirilor directe cu Alexandrova (2-2).

Halep, prima reactie

“Stiam ca joaca plat si rapid, asa ca trebuia sa o fac sa alerge mai mult. Mi-am invatat lectia si am fost mai concentrata pe ceea ce trebuie sa fac.

“Intotdeauna e dificil atunci cand castigi primul set usor. Ma bucur ca s-a terminat, pentru ca ea juca din ce in ce mai bine pe masura ce meciul avansa.

“Ma simt foarte bine mental, e un plus pentru mine in plan mental ca le-am invins pe doua jucatoare in fata carora pierdusem anterior.

Simona Halep va juca in semifinale cu invingatoarea meciului dintre Aryna Sabalenka si Anett Kontaveit.