Simona Halep ajunge in sferturi la Roma a cincea oara in cariera

Jucatoarea Simona Halep s-a calificat, vineri, intre primele opt jucatoare la turneul WTA Premier 5 din capitala Italiei.

Simona Halep a invins-o pe Dayana Yastremska din Ucraina, cu 7-5, 6-4, dupa un meci de aproape doua ore.

Cate un break a facut diferenta in fiecare dintre cele doua seturi.

Yastremska a inceput mai bine si a condus cu 3-0 dupa un break luat devreme.

Halep s-a incalzit mai greu, dar a reusit in cele din urma sa echilibreze partida (3-3).

Serviciul a functionat din ce in ce mai bine pentru Halep, acesta egaland la cinci dupa doar trei puncte cedate in ultimele trei game-uri de serviciu.

Halep a reusit break-ul (6-5), dupa care a inchis primul set la capatul a 43 de minute de joc.

Setul al doilea a fost dominat de Halep, principala favorita a turneului de la Roma distantandu-se la 3-0 cu break in fata.

Yastremska a recuperat un break si a strans scorul la 3-2, dar Halep a intrerupt seria adversarei cu un game la zero pe propriul serviciu.

Halep si-a tinut serviciul pana la final si a incheiat meciul in stil de mare campioana.

In sferturi Halep va juca impotriva invingatoarei dintre Elena Ryabkina si Yulia Putintseva.