Serena Williams contra Victoria Azarenka in finala de la Indian Wells

Doua dintre cele mai puternice jucatoare din circuitul mondial feminin WTA se vor lupta pentru titlul din acest an la Indian Wells.

Serena Williams a ajuns in finala dupa o victorie in doua seturi obtinuta in fata polonezei Agnieszka Radwanska, scor 6-4, 7-6.

Radwanska a servit pentru set in actul al doilea la 5-4, dar Serena a recuperat break-ul si a trimis setul in tie-break.

In a doua semifinala, Azarenka a invins-o pe Karolina Pliskova din Cehia, cu 7-6, 1-6, 6-2, la capatul unui meci de doua ore si cinci minute.

Pliskova a avut 5-4 si serviciul in primul set, dar nu a profitat de avantajul creat, iar Azarenka a profitat cu un joc incredibil la fileu.

Nu mai putin de 17 mingi a castigat jucatoarea din Belarus din cele 20 jucate la plasa, in timp ce Pliskova pierde un meci in care a reusit 46 de puncte castigatoare.