Ostapenko prima finalista la Roland Garros

Revelatia Jelena Ostapenko a produs surpriza si s-a calificat, joi, in finala turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa un meci de trei seturi cu Timea Bacsinszky.

Ostapenko s-a impus cu 7-6, 3-6, 6-3 si va disputa finala cu invingatoarea dintre Simona Halep si Karolina Pliskova.

In varsta de 19 ani, Ostapenko a reusit un numar impresionant de puncte castigatoare (50), comparativ cu Bacsinszky (22).

La capitolul erori nefortate Ostapenko a fost jucatoarea mai agresiva, cu 45 de puncte facute cadou adversarei.

Asa am trait meciul dintre Ostapenko si Bacsinszky:

SET 3, 6-3 Minge de meci de care profita Ostapenko si tanara jucatoare din Letonia se califica in finala.

SET 3, 4-3 Ostapenko revine la conducere cu break.

SET 3, 3-3 Break Bacsinszky dupa o minge in fileu trimisa de Ostapenko.

SET 3, 2-1 Ostapenko rupe prima echilibrul in setul decisiv.

SET 2, 3-6 Setul secund se incheie cu o dubla greseala a Jelenei Ostapenko. Avem decisiv in aceasta prima semifinala.

SET 2, 3-4 Break pentru Bacsinszky care trece din nou la conducere in acest set secund.

SET 2, 2-1 Bacsinszky incepuse cu break, dar Ostapenko revine formidabil si castiga doua game-uri la rand. Pe serviciu jucatoarea din Letonia s-a impus la fara punct pierdut.

SET 1, 7-6 Ostapenko se impune cu 7-4 in tie-break dupa mai bine de o ora de la startul partidei.

SET 1, 4-4 Meciul este reluat dupa un timeout medical in care Bacsinszky a primit ingrijiri medicale pentru o accidentare la genunchi. Aceasta castiga pe serviciul lui Ostapenko si egaleaza scorul.

SET 1, 4-3 Break Ostapenko si jucatoarea din Letonia preia conducerea in premiera, in timp ce Bacsinszky solicita interventia medicului pentru o problema la genunchiul drept.

SET 1, 2-2 Ostapenko revine imediat cu re-break si apoi egaleaza cu serviciul.

SET 1, 0-2 Primul break al meciului este reusit de Bacsinszky dupa o scurta prin care o aduce pe Ostapenko la serviciu. Letona trimite afara.

16:15 A inceput meciul dintre Ostapenko si Bacsinszky. Primul game ii revine jucatoarei din Elvetia.