Noua senzație a tenisului masculin l-a eliminat pe Djokovic la Roma

Parcursul liderului mondial Novak Djokovic la turneul ATP Masters 1000 de la Roma s-a oprit, miercuri, în faza sferturilor de finală.

Danezul Holger Rune a furnizat surpriza la Foro Italico, învingându-l pe Novak Djokovic cu 6-2, 4-6, 6-2 la capătul unui meci de două ore și 19 minute.

Meciul a fost oprit de ploaie și reluat ulterior, Roma fiind pe harta ciclonului care afectează Italia în această perioadă.

Rune, 20 de ani, va juca în semifinale cu învingătorul partidei Casper Ruud (Norvegia) – Francisco Cerundolo (Argentina), meci programat miercuri în sesiunea de seara.

Pentru Djokovic înfrângerea de la Roma a fost doar a patra din 2023. Trei dintre eșecuri au fost pe zgură, suprafața următorului turneu de Mare Șlem, cel de la Roland Garros.