Miami Open

Medvedev rateaza revenirea pe primul loc mondial. Care e diferenta pentru care Djokovic ramane numarul unu in tenisul mondial

Jucatorul rus Daniil Medvedev a fost invins, joi seara, in sferturile de finala la turneul ATP 1000 de la Miami.

Numarul doi mondial mai avea nevoie de o victorie pentru a reveni in fotoliul de lider al clasamentului ATP, dar a pierdut in fata polonezului Hubert Hurkacz, detinatorul trofeului din Florida, scor 7-6 (9-7), 6-3.

In primul set Medvedev a revenit de la 2-5 reusind sa egaleze scorul dupa zece game-uri.

Hurkacz, 25 de ani, a castigat pe serviciul advers in game-urile cinci si noua din setul secund pentru calificarea in semifinalele de la Miami Open.

Medvedev a devenit in februarie lider mondial, pozitie de pe care a fost detronat dupa doar trei saptamani.

Novak Djokovic ramane lider mondial pentru doar 10 puncte!

Sarbul are 8420 de puncte, in timp ce Medvedev a ajuns la 8410 puncte dupa eliminarea in sferturile de la Miami.