Miami Open

Așa am trăit Sorana Cîrstea – Aryna Sabalenka în sferturi la Miami

Așa am trăit live text în această pagină meciul pe care Sorana Cîrstea îl susține contra numărului doi mondial Aryna Sabalenka în sferturile de finală la Miami Open, turneu WTA 1000.

► FINAL Cîrstea - Sabalenka 6-4, 6-4

21:34 (6-4) Game, set și meci! Sorana Cîrstea se califică în semifinale la Miami Open după o victorie asupra Arynei Sabalenka, numărul 2 mondial. O jucătoare care pierduse doar două meciuri în acest an.

21:24 (5-3) Sorana acoperă break-ul obținut anterior cu un game solid de serviciu. Se apropie la un game de calificarea în semifinale.

21:18 (4-3) Dublă greșeală comisă de Sabalenka la minge de break și Cîrstea revine la conducere.

21:15 (3-3) Cîrstea salvează minge de break și câștigă un game extrem de important. Doi ași pentru Sorana în acest game.

21:09 (2-3) Pentru prima dată în meci Sabalenka trece la conducere.

21:06 (2-2) Sabalenka forțează și obține break-ul printr-un forehand câștigător.

20:57 (2-0) Game la zero reușit de Sorana, primul pentru ea în meci

20:53 (1-0) Cîrstea începe setul secund cu break după un game de zece minute!

20:43 (6-4) Primul set este adjudecat de Sorana Cîrstea. La 40-15 a încheiat spectaculos cu un as, al treilea din meci.

20:39 (5-4) Cîrstea revine la conducere cu break în față după un retur câștigător care o scoate din minți pe Sabalenka.

20:35 (4-4) Break la zero obținut de Sabalenka după 27 de minute de la primul serviciu.

20:30 (4-3) Retur out trimis de Sorana și e game alb de serviciu pentru Sabalenka. Primul game la zero din meci.

20:27 (4-2) Sorana închide acest game cu un serviciu as. Ajungem la cinci game-uri adjudecate consecutiv la 15 de jucătoarea aflată la serviciu.

20:21 (3-1) Se joacă repede. E al treilea game la rând în care jucătoarea la primire obține un singur punct.

20:14 (2-0) Game solid pe propriul serviciu reușit de Sorana. A condus din nou cu 40-0. În mod clar Cîrstea a început mai bine meciul.

20:10 (1-0) Break obținut de Sorana în primul game al meciului. A avut 40-0, Sabalenka a recuperat două dintre puncte, apoi jucătoarea noastră a închis game-ul cu un forehand câștigător.

20:07 A început meciul cu Sabalenka la serviciu.

Cele două jucătoare se întâlnesc în premieră la nivelul circuitului mondial profesionist.

Pentru Sorana Cîrstea este al doilea sfert de finală consecutiv, după cel de la Indian Wells.

Cîrstea n-a pierdut niciun set la Miami Open până acum în 2023.

Sabalenka are doar două înfrângeri în acest an și este campioana de la Australian Open.