Miami Open

Bianca Andreescu e din nou pe val

Jucatoarea canadiana cu origini romanesti s-a calificat in semifinalele Openului de la Miami.

Bianca Andreescu a trecut in sferturi de Sara Sorribes Tormo din Spania, cu 6-4, 3-6, 6-3, dupa un meci de o ora si 35 de minute.

Pentru Andreescu calificarea in semifinale la Miami reprezinta cel mai bun rezultat dupa accidentarea suferita de aceasta la Turneul Campioanelor din 2019, unde pierdea primul meci in fata Simonei Halep.

Totodata, Andreescu isi trece in cont cel mai bun rezultat la Miami Open, unde in 2019 ajungea pana in faza optimilor de finala.

Campioana la US Open in 2019, Bianca Andreescu are in palmares doua titluri din noua categorie WTA 1000, la Indian Wells si Openul Canadei, de asemenea in 2019, cel mai bun al sau de pana acum.

Andreescu o va intalni in semifinale pe Maria Sakkari din Grecia, jucatoare care a spulberat-o pe fosta lidera mondiala Naomi Osaka, cu 6-0, 6-4.

In primul set Osaka n-a avut nici macar un punct castigator si a comis 12 erori nefortate. In setul secund Sakkari a revenit de la 1-4.

Este prima infrangere pentru Osaka dupa 23 de victorii la rand.

Ashleigh Barty si Elina Svitolina se vor intalni in cealalta semifinala.