Sorana Cirstea, eliminata in primul tur la Roland Garros. Ploaia i-a fost adversar!

Sorana Cirstea a fost eliminata, marti, in primul tur la Roland Garros dupa un meci de trei seturi contra australiencei Daria Gavrilova. Apasati aici pentru live video

FINAL Sorana Cirstea - Daria Gavrilova 6-4, 6-7 (4), 3-6

SET 3, 3-6 Gavrilova inchide meciul la serviciu si se califica in turul urmator la Roland Garros.

SET 3, 3-5 Dupa un game urias Gavrilova se desprinde din nou cu break in fata si va servi pentru meci.

SET 3, 3-4 Cirstea nu renunta si ramane in meci cu break.

SET 3, 2-4 Este break reusit de Gavrilova. Incredibila ratare din partea Soranei, care trimite un voleu simplu in fileu.

SET 3, 2-3 Doua mingi de break ratate de Cirstea si Gavrilova revine la conducere. Ce sansa a ratat Sorana!

SET 3, 2-2 Cirstea raspunde cu un game alb de serviciu dupa mult timp.

SET 3, 1-1 Rebreak reusit de Gavrlova dupa un game extrem de lung. Cirstea a ratat mai multe sanse de 2-0.

15:32 Intre timp Irina Begu a castigat primul set al meciului cu Anna-Karolina Schmiedlova, cu 6-4, dupa 59 de minute.

SET 3, 1-0 Cirstea incepe cu break dupa un game in care Gavrilova a comis doua din cele 15 duble erori de pana acum.

SET 2, 6-7 Gavrilova castiga tiebreak-ul cu 7-4 si trimite meciul in decisiv. Cirstea a avut serviciul la 2-1, dar nu a reusit sa se desprinda.

SET 2, 6-6 Se ajunge in tie-brek, dupa ce Gavrilova isi castiga serviciul.

SET 2, 6-5 Cirstea revine la conducere dupa al treilea game la rand. Moralul Soranei este din nou la un nivel foarte ridicat.

SET 2, 5-5 Break reusit de Cirstea chiar cand Gavrilova servea pentru set.

SET 2, 3-4 Cirstea salveaza minge de break si obtine game-ul prin care intrerupere seria adversarei.

SET 2, 2-4 Al treilea game la rand obtinut de Gavrilova si al patrulea consecutiv. Ne amintim, Cirstea a servit la 2-0 in acest set.

SET 2, 2-3 Gavrilova reintra mai bine in meci dupa intrerupere si trece la conducere cu break.

14:33 Se reia meciul cu Gavrilova la serviciu.

14:27 Intre timp, pe terenul 4, a iesit la incalzire si Irina Begu pentru meciul cu Anna Schmiedlova.

14:25 Apare intr-un final si Daria Gavrilova pe terenul 6. Sorana Cirstea ajunsese cu mai multe minute inainte. Va urma o scurta perioada de incalzire si meciul va fi reluat, desi cerul ramane acoperit si amenintator.

13:21 La scorul 6-4, 2-1 meciul este suspendat din cauza ploii. Fileul este demontat si o prelata este trasa peste suprafata de joc. In momentul intreruperii Gavrilova se afla la serviciu si conducea cu 30-15.

SET 2, 2-1 Gavrilova profita de doua erori nefortate comise Cirstea si revine cu break.

SET 2, 2-0 Cirstea reuseste break-ul dupa o batalie fabuloasa la fileu. Gavrilova arunca nervoasa racheta de pamant, gest pentru care primeste un avertisment din partea arbitrei din scaun.

SET 1, 6-4 In cele din urma Cirstea isi adjudeca setul in urma unui nou break. Ofensiva totala din partea Soranei si Gavrilova greseste prima. Un prim set in care diferenta a fost facuta la punctele direct castigatoare (18-7 Cirstea). Chiar si asa in final un singur break le-a departajat pe cele doua.

SET 1, 5-4 Cirstea isi pierde serviciul dupa o dubla greseala comisa la 15-40. Anterior Sorana protestase pentru o decizie out intarziata de la linie.

SET 1, 5-3 Break reusit de Cirstea in acest game din a doua incercare. Jucatoarea din Romania va servi pentru set.

SET 1, 4-3 Cirstea domina autoritar la loviturile castigatoare pe forehand (12-4), dar chiar si asa este nevoita sa salveze o minge de break pentru a reveni la conducere.

SET 1, 3-3 Din nou egalitate pe tabela, dupa ce Gavrilova isi castiga serviciul nu fara emotii.

SET 1, 3-2 Gavrilova isi ia break-ul inapoi pe fondul inmultirii erorilor nefortate in jocul Soranei.

SET 1, 3-1 Break reusit de Cirstea care se desprinde pe tabela.

12:05 A inceput meciul. Este prima intalnire intre cele doua jucatoare.

Daria Gavrilova n-a depasit turul 2 la Roland Garros, in timp ce Sorana Cirstea a ajuns pana in sferturile de finala in 2009. De atunci Cirstea a mai atins in trei randuri faza turului al treilea.