Asa am trait Simona Halep - Magdalena Frech in sferturi la Praga

Simona Halep, principala favorita a turneului de la Praga, a intalnit-o in sferturile de finala, vineri, pe poloneza Magdalena Frech, o jucatoare ajunsa pe tablou din postura de lucky loser in calificari.

FINAL Halep - Frech 6-2, 6-0

SET 2, 6-0 Final incantator de partida, cu game la zero pe propriul serviciu si lovitura castigatoare de rever in lung de linie.

SET 2, 5-0 Break la zero reusit de Halep.

SET 2, 4-0 Halep isi castiga game-ul de serviciu si ramane in controlul partidei.

SET 2, 3-0 Al doilea break in acest set secund pentru Halep. Principala favorita domina autoritar meciul indreptandu-se cu pasi masi spre semifinale.

SET 2, 1-0 Halep incepe setul cu break, asa cum a facut-o si in primul act. Frech s-a aparat eroic pe alocuri, dar in cele din urma n-a mai avut ce face.

SET 1, 6-2 Doua mingi de break anulate de Halep. Urmeaza un serviciu as si Halep are o noua minge de set. Primul serviciu intra in teren si returul polonezei se opreste in fileu. Set Halep dupa 34 de minute.

SET 1, 5-2 Trei mingi de set ratate de Halep la primire in cel mai lung game de pana acum.

SET 1, 5-1 Inca un game de serviciu in care Halep comite o dubla. Din fericire nu se vede pe tabela, iar Simona se apropie de castigarea setului.

SET 1, 4-1 Halep isi trece in cont al treilea break. Un game controlat autoritar si incheiat cu forehand castigator dupa un raliu. Halep risca mai mult, pune presiune pe adversara si controleaza schimburile.

SET 1, 3-1 Primul game adjudecat de Halep la serviciu. La 30-30 Simona a facut pasul in fata si a lovit decisiv. A urmat un schimb lung incheiat cu minge in fileu din partea lui Frech.

SET 1, 2-1 Halep obtine al doilea break si revine la conducere.

SET 1, 1-1 O dubla greseala la 15-30 urmata de o eroare nefortata pe forehand si Halep pierde primul game pe serviciu.

SET 1, 1-0 BREAK Halep. Un inceput perfect de partida pentru principala favorita de la Praga.

15:54 Incepe meciul cu Frech la serviciu. Halep a castigat tragerea la sorti si a obligat-o pe poloneza sa serveasca.

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum in cariera.

Frech (22 ani, 174 WTA) a castigat campionatul national al Poloniei desfasurat in timpul intreruperii sezonului WTA.

La Palermo, in primul turneu programat dupa pandemie, Frech a fost eliminata in primul tur al calificarilor.