Asa am trait Simona Halep cu Polona Hercog la Praga

Simona Halep a disputat, marti, primul meci in circuitul WTA dupa o pauza de jumatate de an din cauza pandemiei de coronavirus.

Praga - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep 6 1 7
Polona Hercog 1 6 6

Tie-break: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 4-2, 5-2, 5-3, 6-3, 7-3.

SET 3, 6-6 Alte trei mingi de meci ratate de Halep, in total s-au adunat pana acum sase. Tie-break pentru desemnarea castigatoarei.

SET 3, 6-5 Halep gaseste primul serviciu la 40-30. Hercog scapa returul afara si se incheie un game in care slovena revenise inca o data spectaculos.

SET 3, 5-5 Incredibil meci. Halep rateaza trei mingi de meci si Hercog rezista de la 0-40!

SET 3, 5-4 Din nou schimb de break-uri. Halep nu reuseste sa profite de propriul serviciu. Hercog a raspuns cu un joc foarte agresiv.

SET 3, 5-3 Break Halep! Numarul 2 mondial va servi pentru calificarea in optimi.

SET 3, 3-2 Hercog recupereaza break-ul si meciul ramane in cumpana. La 4-1 Halep era aproape scapata in castigatoare.

SET 3, 3-1 Halep obtine break-ul si in acest moment are prima sansa la victorie.

SET 3, 1-1 Doua mingi de break ratate de Halep si, in loc de 2-0, se face 1-1. Meciul ramane in echilibru.

SET 3, 1-0 Halep intrerupe seria de sase game-uri la rand obtinute de Hercog.

Statistica: In setul doi raportul punctelor direct castigatoare a fost 7-14 (Hercog).

SET 2, 1-6 Avem decisiv in aceasta confruntare, la fel cum s-a intamplat de fiecare data pana acum intre Halep si Hercog.

SET 2, 1-5 Hercog transeaza un game maraton pe serviciul lui Halep. Break si jucatoarea slovena va servi pentru 1-1 la seturi.

SET 2, 1-3 Un moment delicat pentru Halep. Aceasta isi pierde serviciul si Hercog preia controlul jocului.

SET 2, 1-2 Hercog trece in premiera la conducere in acest meci. Halep a ratat minge de break la 40-30.

SET 2, 1-1 Pentru a doua oara in meci Halep isi pierde serviciul.

SET 2, 1-0 Cel mai lung schimb de pana acum e castigat de Halep cu rever in diagonala pentru inceput de set cu break.

Statistica: 10-2 la puncte direct castigatoare in favoarea Simonei / 11-12 la erori nefortate.

SET 1, 6-1 Halep inchide setul cu un rever castigator in lung de linie. Un set dominat autoritar de principala favorita de la Praga.

SET 1, 5-1 Greseste Hercog cu reverul in fileu la minge de break. Halep va servi pentru primul set.

SET 1, 4-1 Halep se distanteaza si arata din ce in ce mai bine pe teren.

SET 1, 3-1 Forteaza Halep cu forehand-ul si pune un nou break pe tabela.

SET 1, 2-1 Halep incepe tare cu 30-0 la serviciu, dar pierde urmatoarele patru puncte la rand. Rebreak Hercog!

SET 1, 2-0 Un game maraton la capatul caruia Halep isi trece in cont primul break al meciului. Hercog a ratat cinci sanse de 1-1.

SET 1, 1-0 Halep isi castiga game-ul de serviciu, nu inainte de a fi salvat o minge de break.

14:48 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

14:42 Cele doua jucatoare au intrat pe teren cu masti la gura.

Numarul 2 mondial si principala favorita la Praga, Simona Halep o intalneste pe Polona Hercog (46 WTA) in runda inaugurala. De trei ori s-au mai intalnit pana acum Halep si Hercog. Jucatoarea din Romania a castigat doua dintre dispute. Toate confruntarile au avut nevoie de trei seturi! Ultima oara Halep si Hercog au jucat pe iarba la Eastbourne, in 2019. A castigat Halep. Simona Halep n-a mai disputat un meci din 22 februarie, cand o invingea pe Elena Rybakina in finala de la Dubai.