Simona Halep castiga turneul demonstrativ de la Hua Hin

Sursă foto: twitter.com/travel4leisure2

Simona Halep a disputat, duminica dupa ora 13:00, finala turneului demonstrativ de la Hua Hin, Thailanda, impotriva Karolinei Pliskova din Cehia.

Halep s-a impus in doua seturi fara sa lase impresia ca forteaza mai mult decat este necesar in fata unei adversare aflata inca in vacanta.

Serviciul a functionat din nou excelent pentru Halep, care si-a trecut in cont cinci asi in fata liderei mondiale in 2017 la acest capitol.

Halep a condus in permanenta de la inceputul si pana la sfarsitul partidei, pierzandu-si o singura data serviciul, in game-ul patru al setului inaugural, de altfel cel mai lung si disputat game al meciului.

Pentru Halep urmeaza o saptamana de vacanta la Hua Hin, de unde lidera ierarhiei WTA va pleca direct la Shenzen, in China, pentru primul turneu al anului 2018.

FINAL Halep - Pliskova 6-2, 6-3

SET 2, 6-3 Break si final de partida. Halep castiga meciul de o maniera incantatoare.

SET 2, 5-3 Halep se desprinde dupa un game in care a salvat trei mingi de break.

SET 2, 4-2 Un game castigat de Simona cu ajutorul serviciului. Un as reusit de jucatoarea noastra, al patrulea, intr-un moment in care Pliskova dadea semne de ridicare a nivelului de joc.

SET 2, 3-2 Halep nu se menajeaza deloc si alearga dupa o scurta ce parea imposibil de ajuns. A trimis afara si game-ul revine Karolinei.

SET 2, 3-1 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu.

SET 2, 1-0 Halep continua sa preseze si obtine un nou break.

SET 1, 6-2 Set castigat de Halep cu game la zero. Pliskova e inca in vacanta, trebuie sa o spunem.

SET 1, 5-2 Lung de linie din alergare trimis de Halep in picioarele adversarei si Pliskova cedeaza al doilea break.

SET 1, 4-2 Foarte bun serviciul Simonei si aceasta reface diferenta de doua game-uri. A mai condus in debut cu 2-0.

SET 1, 3-2 Halep revine la conducere dupa un rever castigator in lungul liniei de toata frumusetea.

SET 1, 2-2 Scorul redevine egal dupa cel mai lung game de pana acum, unul incheiat de Halep cu o dubla greseala. Jucatoarea noastra revenise de la 15-40 si avusese minge de 3-1.

SET 1, 2-1 Pliskova pune primul game pe tabela in dreptul sau. Un meci care se apropie mai mult de profilul unui demonstrativ, comparativ cu ce am vazut in partida de sambata cu Johanna Konta.

SET 1, 2-0 Serviciu as la 40-15 si Halep se distanteaza pe tabela.

SET 1, 1-0 Halep incepe ideal cu break.

13:12 Incepe meciul cu Pliskova la serviciu.

13:05 Cele doua jucatoare ajung pe teren si in scurt timp va incepe partida.

Halep o conduce pe Pliskova la general, cu 5-1.

Cele doua jucatoare s-au intalnit ultima oara in semifinalele de la Roland Garros in acest an. Halep a castigat in trei setui.