Asa am trait Simona Halep in optimi la Eastbourne

Simona Halep are parte de un start foarte bun de sezon pe iarba la Eastbourne, ultimul turneu de pregatire inaintea Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Eastbourne - Optimi SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 4 6
Polona Hercoq (SLO) 1 6 3

SET 3, 6-3 Halep inchide meciul si se califica in sferturile de finala, acolo unde o va intalni pe Angelique Kerber.

SET 3, 5-3 Doua mingi de meci ratate de Halep pe serviciul advers in acest game.

SET 3, 5-2 Un game important adjudecat de Halep pe propriul serviciu.

SET 3, 4-1 Hercoq reduce din diferenta cu break.

SET 3, 4-0 Se repeta scenariul din primul set, cu Halep dominand autoritar jocul. Break reusit de Simona dupa ce adversara a avut doua mingi de game.

SET 3, 3-0 Halep e din nou stapana pe joc si o tintuieste pe adversara intr-un colt al terenului pentru un game la zero pe propriul serviciu.

SET 3, 2-0 Break reusit de Halep dupa un game in care a revenit de la 0-30.

SET 3, 1-0 Halep incepe cu game alb pe propriul serviciu.

Statistica: Dupa ce in primul set n-a avut nicio lovitura castigatoare, Hercoq a impresionat in actul secund cu 10 astfel de lovituri. Halep a avut doar cinci.

SET 2, 4-6 Hercoq isi castiga game-ul de serviciu si trimite meciul in decisiv. Un scenariu greu de anticipat dupa un prim set dominat de Halep.

SET 2, 4-5 Break la zero izbutit de Hercoq. Slovena va servi pentru 1-1 la seturi.

SET 2, 3-3 Halep isi ia inapoi break-ul cu un forehand decisiv in diagonala. Hercoq se enerveaza si loveste cu mingea de pamant.

SET 2, 2-3 Hercoq trece la conducere dupa un break la zero.

SET 2, 2-1 Forehand castigator reusit de Halep in diagonala pentru un game de serviciu alb.

Statistica: Nicio minge de break pentru Hercoq in primul set si nicio minge direct castigatoare in dreptul slovenei. Halep s-a dovedit dominatoare in cele 31 de minute.

SET 1, 6-1 Inca un break reusit de Halep intr-un game in care jucatoarea noastra a avut 40-0 la primire.

SET 1, 5-1 Halep isi castiga la zero game-ul de serviciu.

SET 1, 3-0 Inca un break reusit de Halep care controleaza debutul meciului. Simona simte foarte bine mingea aici la Eastbourne.

SET 1, 1-0 Halep incepe cu break.

Vedeti aici cotele oferite de FORTUNA pentru meciul Halep - Hercoq

Pentru a treia oara in cariera Simona Halep o va intalni pe slovena Polona Hercoq, scorul la general fiind egal (1-1).

Ultima intalnire a avut loc in luna martie la Miami, Halep impunandu-se dupa un meci de lupta incheiat dupa trei seturi.

Halep va juca miercuri si in proba de dublu de la Eastbourne alaturi de Raluca Olaru cu perechea Rosolska/Yang.