Asa am trait Simona Halep - Elise Mertens in finala de la Praga

La primul turneu dupa intreruperea sezonului Simona Halep a disputat finala de la Praga impotriva belgiencei Elise Mertens.

Final Halep - Mertens 6-2, 7-5

SET 2, 7-5 Lung de linie gasit de Halep si sunt doua mingi de meci (40-15). Meciul se incheie dupa un schimb prelungit si o minge trimisa afara de Mertens.

SET 2, 6-5 Halep revine la conducere cu break in fata. Urmeaza testul decisiv la serviciu.

SET 2, 4-5 Al treilea game la rand obtinut de Mertens.

SET 2, 4-4 Mertens anuleaza avantajul lui Halep cu break in acest game. Simona nu-si gaseste ritmul la serviciu.

SET 2, 4-2 Game strans pe serviciul lui Halep, pe care Simona il castiga la limita. Se desprinde numarul 2 mondial. Ar putea fi desprinderea decisiva.

SET 2, 3-2 Break Halep! Revine la conducere Simona dupa doua game-uri la rand.

SET 2, 1-1 Sansa de 2-0 ratata de Halep la 40-30. Mertens egaleaza din a doua oportunitate de break.

SET 2, 1-0 Break pentru Halep in debutul setului secund.

SET 1, 6-2 Halep transeaza primul set dupa 38 de minute. Un set inceput mai slab de Simona, care a fost condusa cu 2-0. Au urmat insa sase game-uri la rand!

SET 1, 5-2 De sase mingi de break a avut nevoie Halep pentru a castiga din nou contra serviciului.

SET 1, 4-2 Trei mingi de break salvate de Halep, cu revenire de la 0-40! Un game complicat pe care jucatoarea din tara noastra il castiga spectaculos cu un forehand castigator in lung de linie.

SET 1, 3-2 Halep conduce in premiera dupa al doilea break pe care il obtine.

SET 1, 1-2 Dupa opt minute de la startul meciului Halep obtine primul game. Un break la zero.

SET 1, 0-2 Primul break al meciului este reusit de jucatoarea din Belgia.

14:37 A inceput meciul cu Mertens la serviciu.

Partida incepe la ora 14:30 si va fi live text in aceasta pagina.

Halep o conduce pe Mertens, cu 3-1, la general.

Primele doua meciuri directe au fost pe zgura si Halep a obtinut victoria.

Mertens a obtinut pana acum sapte titluri din opt finale jucate in circuit.

Trei dintre titluri au fost obtinute in fata unor adversare din Romania: Monica Niculescu (2017) si Mihaela Buzarnescu (2018) la Hobart, respectiv Simona Halep in 2019 la Doha.