Asa am trait Simona Halep - Destanee Aiava

Asa am trait live text in aceasta pagina primul meci de simplu sustinut in 2022 de Simona Halep.

FINAL Halep - Aiava 6-4, 6-2

SET 2, 6-2
Halep inchide meciul cu game la zero pe propriul serviciu.

SET 2, 5-2
Break Halep prin care jucatoarea noastra face pasul decisiv spre castigarea meciului.

SET 2, 3-2
Aiava ramane aproape de Halep dupa un nou game de mare lupta pe serviciul australiencei.

SET 2, 2-1
Aiava revine de la 0-30 si pune primul game pe tabela in acest set secund.

SET 2, 2-0
Game de serviciu la zero pentru Halep.

SET 2, 1-0 Break Halep
Jucatoarea noastra incepe in forta setul secund si castiga pe serviciul advers. La fel s-a intamplat si in debutul meciului.

SET 1, 6-4
Halep inchide setul cu un game alb de serviciu dupa 44 de minute. Opt puncte la rand castigate de favorita numarul 2 a turneului de la Melbourne.

SET 1, 5-4 Break Halep
Simona Halep castiga la zero pe serviciul advers si are prima sansa la castigarea setului.

SET 1, 3-4
Aiava ramane in fata pe tabela cu serviciul, dupa ce a reusit un as la 40-30.

SET 1, 2-2
Game de serviciu controlat de Halep in care jucatoarea noastra a cedat un singur punct. Halep a inchis game-ul cu rever castigator.

SET 1, 1-2 Mingi de break ratate de Halep
Aiava face pasul in fata la 0-30 si castiga punctul din voleu. Australianca a anulat avantajul Simonei si a ajuns la 40-30. Halep n-a cedat si a intors scorul din nou in favoarea ei, avand o noua sansa de break anulata de Aiava. In cele din urma Aiava castiga game-ul dpua o eroare nefortata a Simonei.

SET 1, 1-1 Rebreak Aiava
Reverul Simonei nu trece banda fileului si Aiava egaleaza cu rebreak.

SET 1, 1-0 Break Halep
Break obtinut de Halep in primul game al meciului.

12:20 Incepe meciul cu Aiava la serviciu.

Simona Halep o intalneste pentru a doua oara in cariera pe australianca Destanee Aiava, 21 ani si ocupanta locului 316 WTA.

Aiava a ajuns pe tabloul principal de la Melbourne Summer Set 1 dupa doua tururi de calificari. Le-a invins pe Qiang Wang si Taylah Preston fara set pierdut.

Cele doua s-au mai duelat in primul tur la Australian Open 2018, cand Halep s-a impus in doua seturi (7-6, 6-1), dupa ce a trecut peste o accidentare la glezna.

Halep a ajuns pana in finala Australian Open in acel an, pierzand dupa un meci la mare lupta in fata danezei Caroline Wozniacki, retrasa intre timp din circuit.