Asa am trait Halep contra Stephens in semifinale la Cincinnati

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep a intalnit-o pe Sloane Stephens, sambata seara dupa ora 23:00 a Romaniei, pentru un loc in finala turneului WTA Premier Mandatory de la Cincinnati.

FINAL Halep - Stephens 6-2, 6-1

SET 2, 6-1 Break Halep si jucatoarea noastra inchide meciul cu zambetul pe buze calificandu-se pentru a doua oara in cariera la Cincinnati.

SET 2, 5-1 Halep isi castiga serviciul si se apropie la un game de calificarea in finala.

SET 2, 4-1 Al doilea break obtinut de Halep in acest set si jocul curge intr-o singura directie.

SET 2, 3-1 Halep o atrage pe Stephens intr-un schimb lung si americanca greseste din nou cu forehand-ul. Break consolidat de Simona.

SET 2, 2-1 O dubla greseala comisa de Stephens ii ofera Simonei doua sanse de break. Ambele salvate de americanca, se ajunge la avantaje. Halep ataca din defensiva cu un forehand din alergare si obtine break-ul.

SET 2, 0-1 Stephens inchide acest prim game de serviciu cu o scurta castigatoare.

SET 1, 6-2 Serviciu castigator si Halep inchide setul dupa prima sansa pe care a avut-o.

SET 1, 5-2 Halep n-a mai fortat in game-ul acesta de primire si i-a permis adversarei sa ramana momentan in set.

SET 1, 5-1 Stephens trimite in fileu dupa un schimb mai lung si Halep se distanta pe tabela. Sloane obligata sa serveasca pentru supravietuire.

SET 1, 4-1 Forehand castigator reusit de Halep care isi trece in cont al doilea break.

SET 1, 3-1 Halep isi consolideaza break-ul si reuseste sa o tina la respect pe Stephens cu un joc extrem de dinamic. Americanca n-are timp sa se aseze la lovituri.

SET 1, 2-1 Rever in lung de linie fabulos gasit de Halep, doua mingi de break. Greseste apoi Stephens si Halep rupe echilibrul in premiera.

SET 1, 1-1 Halep rateaza un forehand la 40-30, dupa care la avantaj pune o scurta castigatoare.

SET 1, 0-1 Un prim game de control obtinut de Stephens.

23:35 Incepe meciul cu Stephens la serviciu.

Va fi a saptea intalnire intre cele doua jucatoare, Halep conducand la general cu 4-2.

Cea mai recenta confruntare a avut loc cu doua saptamani in urma la Washington in runda inaugurala, unde Halep o invingea pe Stephens, cu 7-6, 6-0.

Aflata la doar al patrulea turneu din acest an, Stephens traverseaza la Cincinnati cel mai bun moment al sau in 2017, cu victorii la Safarova, Kvitova, Makarova si Goerges.

Aceasta dupa ce saptamana precedenta jucatoarea din SUA ajunsese de asemenea in semifinale la Toronto.