Asa am trait Simona Halep contra Angelique Kerber in sferturi la Eastbourne

Pentru Simona Halep meciul cu Angelique Kerber din sferturile turneului de la Easbourne a reprezentat cel mai important test pe iarba inaintea participarii la Wimbledon.

Eastbourne - Sferturi SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 4 3
Angelique Kerber (GER) 6 6

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru meciul Halep - Kerber

SET 2, 3-6 Final de partida si de turneu pentru Halep la Eastbourne in proba de simplu.

SET 2, 3-4 Un game de o duritate iesita din comun, Halep intrebuintandu-se serios pentru a ramane aproape de o adversara care greseste foarte putin.

SET 2, 2-4 Nimic de facut pentru Halep in acest game de primire. Un game la zero adjudecat de Kerber.

SET 2, 2-3 Primul as pentru Halep vine intr-un moment cum nu se poate mai bun. Ramane un break avantaj pentru Kerber.

SET 2, 1-3 Halep isi ia inapoi un break. Din nou reactie rapida dupa discutia cu Dobre.

SET 2, 0-3 Inca un break pentru Kerber. In continuare Halep pare ca nu detine solutia pentru a depasi momentul de criza. Daniel Dobre e din nou la banca.

SET 2, 0-1 Break reusit de Kerber, un adevarat perete pentru Halep in acest moment.

SET 1, 4-6 Forehand scapat afara de Simona dupa un schimb prelungit la minge de set. A doua pentru Kerber in 35 de minute. Pe prima a irosit-o cu o dubla greseala.

SET 1, 3-4 Halep isi face serviciul si strange scorul punand presiune pe Kerber. Aceasta va servi cu mingi noi.

SET 1, 2-4 Break luat inapoi de Halep cu o schimbare vizibila de atitudine pe teren. Kerber n-a mai avut mingi usoare la mana pe care sa le distribuie in colturile terenului si a inceput sa greseasca.

SET 1, 1-4 Halep isi pierde serviciul la zero si este momentul ca Daniel Dobre sa coboare in teren.
Dobre: "Hai ca nu e nicio problema!"
Halep: "O problema este..."
Dobre: "Ramai acolo, mai multa rabdare, stai pe picioare".

SET 1, 1-3 Un game in care Halep a revenit de la 0-40, dar doua erori nefortate la rand au facut ca jocul sa fie adjudecat de nemtoaica.

SET 1, 1-2 Kerber joaca mai agresiv si o impinge pe Halep in spatele terenului. Vine break-ul, primul al meciului.

SET 1, 1-0 Halep isi castiga primul game de serviciu, unul in care a avut 40-0.

15:05 A inceput meciul cu Halep la serviciu. Kerber castigase tragerea la sorti si a ales sa primeasca in primul game.

Pentru prima data dupa luni bune Angelique Kerber este mai bine clasata decat Simona Halep in ierarhia mondiala. Jucatoarea din Germania ocupa locul cinci, in timp ce Halep este pe 7.

Aceasta este a 11-a confruntare intre cele doua jucatoare si doar a doua pe iarba, dupa ce in 2016 Kerber o elimina pe Halep in sferturile de la Wimbledon.

Ultimele doua dispute au avut loc in turnee de Mare Slem, la Australian Open si Roland Garros in 2018, ambele meciuri fiind castigate de Halep in doua seturi. Halep avea sa dispute finala ambelor turnee majore, pe cea de la Roland Garros castigand-o.

Kerber este la 5-1 record pe iarba in acest an, in timp ce Halep a disputat doar doua meciuri pana acum, ambele castigate aici la Eastbourne.