Simona Halep eliminata de Coco Vandeweghe in sferturi la Stuttgart

Sursă foto: twitter.com/PorscheTennis

Simona Halep a fost eliminata, vineri, in sferturile turneului WTA de la Stuttgart la capatu unui meci mai degraba modest.

In primul set cele doua jucatoare au mers cap la cap cu serviciul pana cand Halep a comis doua duble greseli la 4-5 si astfel Vandeweghe inchidea setul cu break.

Jucatoarea din Statele Unite a inceput cu break setul secund, scor 2-0, dupa care Halep a ratat trei mingi de rebreak. Vandeweghe s-a distantat la 3-0 dupa revenirea de la 40-0. Un moment care s-a dovedit decisiv pentru economia meciului.

FINAL Halep - Vandeweghe 4-6, 1-6

SET 2, 1-6 Vandeweghe inchide meciul cu serviciul, o partida extrem de slaba facuta de Halep.

SET 2, 0-3 Trei mingi de break ratate de Halep si Vandeweghe salveaza in extremis acest game de la 0-40.

SET 2, 0-2 Serviciul moale al Simonei pedepsit de Vandeweghe cu un retur castigator. Break al americancei.

SET 1, 4-6 Halep pierde setul dupa un game in care a comis doua duble greseli. Asadar un singur break a facut diferenta.

SET 1, 4-5 In continuare serveste foarte puternic Vandeweghe. Aceasta inchide game-ul cu un as, al patrulea pentru ea.

SET 1, 4-4 Halep raspunde cu un game rapid in care nu i-a lasat decat un punct adversarei.

SET 1, 3-4 Vandeweghe ramane la conducere dupa cel mai lung game pe serviciul sau in acest meci.

SET 1, 3-3 Doua mingi de break pentru Vandeweghe, ambele irosite de sportiva americana cu lovituri trimise afara. In cele din urma Halep iese din incurcatura si egaleaza scorul.

SET 1, 2-3 La 40-15 Vandeweghe risca pe mingea a doua si Halep returneaza in fileu. Pana acum niciun break.

SET 1, 1-2 Vandeweghe se mentine la conducere cu serviciul.

SET 1, 1-1 Halep face diferenta cu un rever castigator in lung de linie pe un fond de joc dominat de Vandeweghe. Americanca revenise de la 15-40.

14:42 Incepe meciul cu Vandeweghe la serviciu si o face cu un as.

14:33 Cele doua jucatoare au iesit pe teren pentru incalzire. Halep a castigat tragerea la sorti.

Halep si Vandeweghe au mai jucat o singura data, de asemenea pe zgura, in 2017 la Madrid.

Actuala lidera mondiala s-a impus in capitala Spaniei fara probleme, cu 6-1, 6-1.