Asa am trait Simona Halep - Camila Giorgi

Luni, de la ora 18:00, am transmis live text in aceasta pagina meciul Simona Halep - Camila Giorgi (Italia), partida din primul tur la US Open.

FINAL Halep - Giorgi 6-4, 7-6

Tie-break: 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 4-3, 5-3, 6-3, 7-3.

Halep se impune in tie-break, dupa ce incepuse cu o dubla eroare la 1-1. A revenit imediat cu mini-break si a preluat conducerea cu al saselea as in meci.

SET 2, 6-6 Halep rateaza doua mingi de meci inainte de a-si pierde serviciul. Avem tie-break.

SET 2, 6-5 Break Halep si jucatoarea noastra va servi din nou pentru inchiderea partidei. Giorgi s-a aventurat la fileu si a gresit voleul de putin.

SET 2, 5-5 Giorgi recupereaza break-ul cand Halep servea pentru meci. Este primul break al italicenei in acest meci.

SET 2, 5-3 Halep profita de o minge trimisa afara de Giorgi si se apropie la un game de victorie.

SET 2, 4-3 Giorgi pastreaza suspansul, insa Halep nu trebuie decat sa-si faca serviciul. Intre timp nori amenintatori s-au adunat deasupra arenei. Pe Grandstand nu exista acoperis.

SET 2, 4-2 Se desprinde Halep la adapostul break-ului obtinut mai devreme. Un game solid de serviciu in care nu i-a lasat nicio sansa adversarei.

SET 2, 3-2 Halep obtine break-ul si trece la conducere in acest set.

SET 2, 2-2 Raspunde si Halep cu un game alb.

SET 2, 1-2 Game la zero obtinut de Giorgi pe propriul serviciu.

SET 2, 1-1 Prima minge de break salvata de Halep in meci. Scapa Simona dintr-un game complicat.

SET 2, 0-1 Italianca isi castiga primul game de serviciu din setul secund.

SET 1, 6-4 Halep inchide primul set cu un game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 5-4 Primele mingi de break din partida ii apartin Simonei. Dubla eroare comis de Giorgi la 15-30. Italianca trimite cu forehand-ul afara si e break Halep.

SET 1, 4-4 Game complicat pentru Halep. La 30-30 sub presiune profita de o eroare nefortata comisa de Giorgi, dupa care Halep gaseste al doilea as in meci.

SET 1, 3-4 Sansa buna ratata de Halep la 30-30, cand a comis o eroare nefortata. In continuase fara mingi de break de ambele parti.

SET 1, 3-3 Revine Simona de la 0-15, dupa ce scapase afara un forehand, si inchide game-ul cu patru puncte la rand.

SET 1, 2-3 Halep scapa forehand-ul afara si Giorgi obtine game-ul la zero.

SET 1, 2-2 Primul as al meciului reusit de Halep care si-a castigat pana acum toate punctele cu primul serviciu (7/7).

SET 1, 1-2 Giorgi revine la conducere dupa un game adjudecat cu forehand castigator la 40-30.

SET 1, 1-1 Halep raspunde cu un game solid de serviciu.

SET 1, 0-1 Giorgi incepe tare la serviciu. A avut 40-0, dupa care a trimis o minge in fileu. Niciun punct obtinut de Halep.

18:10 Incepe meciul cu Giorgi la serviciu.

Vedeti aici cotele oferite de CASA Pariurilor

Este prima partida programata pe Grandstand, a treia arena ca marime din complexul Flushing Meadows.

Simona Halep si Camila Giorgi s-au mai intalnit o singura data pana acum.

S-a intamplat in 2015 la Miami unde Halep a obtinut victoria in doua seturi, 6-4, 7-5.

Giorgi are aproape 30 de ani la fel ca si Halep, ambele au aceeas inaltime (168 cm).

Italianca ocupa in prezent locul 36 mondial, in timp ce Halep se mentine pe 13.