Asa am trait Halep - Sabalenka

Simona Halep a revenit, joi, pe teren in sferturile de finala de la Shenzhen contra bielorusei Aryna Sabalenka (19 ani). Begu in semifinale la Shenzhen

FINAL Halep - Sabalenka 6-2, 6-2

SET 2, 6-2 Final de partida. Avem o semifinala suta la suta romaneasca intre Halep si Begu, vineri dimineata.

SET 2, 5-2 Halep pune mingile in teren si de restul se ocupa Sabalenka, o jucatoare infioratoare la propriu prin prisma urletelor de jungla pe care le scoate la fiecare lovitura de topor. Break asadar pentru Simona.

SET 2, 4-2 Game rapid adjudecat de Halep pe propriul serviciu fara punct pierdut.

SET 2, 3-2 Prima care intrerupe echilibrul in acest set este Halep. Break obtinut de Simona dupa o interventie a arbitrei din scaun peste arbitrul de linie la o minge de serviciu data eronat in teren.

SET 2, 2-2 Halep ramane la un procentaj ridicat cu prima minge, peste 70 de procente. Doar doua puncte pierdute de Simona cu al doilea serviciu din opt jucate.

SET 2, 0-1 Sabalenka trece in premiera la conducere. Halep a contestat ultimul serviciu al adversarei, dar reluarea hawk eye arata ca mingea a prins de putin careul.

10:43 Incepe setul al treilea, cu Sabalenka la serviciu.

SET 1, 6-2 Halep inchide setul cu un serviciu as, dupa ce a dominat-o autoritar pe Sabalenka (31-19 raportul punctelor).

SET 1, 5-2 Minge de set ratata de Halep pe serviciul advers. Sabalenka pune o scurta castigatoare si ramane in set.

SET 1, 4-1 Sabalenka greseste in continuare la scara macro si Halep profita punand inca un break pe tabela.

SET 1, 3-1 O dubla greseala urmata de un forehand trimis afara din partea Simonei ii aduc primul game Arynei Sabalenka. Ramane un singur break diferenta.

SET 1, 3-0 Halep ramane concentrata si mai pune un break pe tabela in dreptul ei.

SET 1, 2-0 Game de serviciu castigat rapid de Halep care, spre deosebire de turul anterior, incepe hotarata acest meci.

SET 1, 1-0 Halep incepe cu un break dupa doua forehand-uri ratate de Sabalenka. In meciul din turul anterior, cu Duan, jucatoarea noastra izbutea primul break abia in setul al doilea.

10:12 Incepe al treilea sfert de finala la Shenzhen, cu Sabalenka la serviciu.

10:10 Cele doua jucatoare au incheiat incalzirea si in cateva momente va incepe meciul.

Prima confruntare a celor doua este live text in aceasta pagina dupa ora 9:00 a diminetii.

Sabalenka a ajuns in sferturi dupa ce a cedat doar noua game-uri in precedentele doua meciuri.

Le-a invins pe Monica Niculescu (6-4, 6-4) si pe Danka Kovinic (6-1, 6-0).