Asa am trait Copil - Federer in finala de la Basel

Sursă foto: twitter.com/atpworldtour

Marius Copil l-a intalnit pe Roger Federer in finala turneului ATP 500 de la Basel. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

FINAL Copil - Federer 6-7 (5), 4-6

SET 2, 4-6 Federer salveaza o minge de break si inchide partida trecandu-si in cont al 9-lea titlu din cariera in turneul de casa de la Basel.

SET 2, 4-5 Break pentru Federer dupa un game in care inspiratia celor doi jucatori a facut diferenta. Copil si-a epuizat toate cele trei challenge-uri si s-a inselat de fiecare data, in timp ce Federer a mizat pe ultima sa reluare oficiala si a intors o minge data initial in teren, dar care s-a dovedit a fi afara.

SET 2, 4-3 Federer isi ia inapoi break-ul dupa un game in care Copil a avut 30-15 in urma unui schimb senzational castigat cu lob din aparare.

SET 2, 4-1 Doua mingi de break salveaza Copil inainte de a reface diferenta de trei game-uri.

SET 2, 3-1 Game alb reusit de Federer pe propriul serviciu. Copil pastreaza un break avantaj.

SET 2, 3-0 Copil se distanteaza pe tabela dupa un game in care Federer a revenit de la 40-15.

SET 2, 2-0 Din a treia incercare Copil obtine break-ul, al doilea pentru el in meci.

SET 2, 1-0 Copil isi castiga de o maniera categorica primul game in acest set al doilea.

Tie-Break: Federer obtine primul mini break si trece in fata (4-3) dupa o scurta ratata de Copil. Alte doua puncte ratata de Copil si Federer are trei mingi de set. Copil le salveaza pe primele doua, dar la a treia elvetianul profita de o minge afara si transeaza primul act. Gestul de descatusare al lui Federer spune totul despre intensitatea acestui prim set.

SET 1, 6-6 Copil isi castiga game-ul de serviciu si trimite setul in tie-break dupa 38 de minute de la startul partidei.

SET 1, 5-6 Al doilea game la rand pe care Federer il castiga fara punct pierdut pe propriul serviciu.

SET 1, 3-3 Federer isi ia break-ul inapoi si anuleaza avantajul lui Copil.

SET 1, 3-2 Raspunde Federer cu un game alb pe propriul serviciu incheiat cu as.

SET 1, 3-1 Federer face pasul in fata la fileu la 40-30 pentru Copil, insa jucatorul din Romania gaseste lovitura de trecere cu reverul in lung de linie.

SET 1, 2-1 Primul break al meciului este obtinut de Copil dupa o dubla greseala comisa de Federer la 15-40.

16:12 Incepe finala cu Federer la serviciu.

16:05 Cei doi jucatori au iesit la incalzire.

O finala inedita programata cu incepere de la ora 16:00 intre Copil, jucator ajuns pe tabloul principal in urma calificarilor, si Federer, de 13 ori finalist in ultimii 17 ani la Basel.

Federer a castigat de opt ori in cariera turneul de la Basel, ultima oara chiar anul trecut. In semifinale, elvetianul l-a invins pe rusul Daniil Medvedev, cu 6-1, 6-4.

Pentru Copil este cel mai important moment al carierei, prezenta intr-o finala de turneu ATP 500.

Intrat in competitie de pe locul 93 mondial, Copil si-a asigurat un salt de 33 de pozitii in ierarhia mondiala.

Copil si Federer nu s-au mai intalnit niciodata pana acum in circuit sau Cupa Davis.