Infrangere aspra pentru Cirstea in optimi la Doha

Sorana Cirstea a intalnit-o pe Garbine Muguruza, joi dupa ora 13:00, in optimile de finala ale turneului WTA Premier 5 de la Doha, dotat cu premii totale in valoare de 3.1 milioane de dolari.

Un meci pe care Cirstea trebuie sa-l uite cat mai repede posibil. O infrangere aspra conturata inca din primul set, unul adjudecat de Muguruza in doar 22 de minute.

Jucatoarea din Spania a comis o singura eroare nefortata, in timp ce Cirstea a comis 14 greseli neprovocate.

Condusa cu 5-1 in setul al doilea, Cirstea a reusit trei game-uri la rand, printre care si un break, insa nu a avut puterea pentru o revenire.

Muguruza a inchis partida cu un game la zero pe propriul serviciu si devine prima jucatoare calificata in sferturi la Doha. Urmatoarea adversara se va alege intre Garcia si Blinkova, jucatoare venita din calificari.

FINAL Cirstea - Muguruza 0-6, 4-6

SET 2, 4-6 Muguruza se concetreaza in acest game pe care il castiga fara punct pierdut.

SET 2, 4-5 Cirstea isi castiga serviciul si revine la un singur game diferenta. Sa asistam la o revenire de senzatie?

SET 2, 3-5 Break reusit de Sorana, primul in acest meci, dupa o dubla greseala comisa de Muguruza.

SET 2, 2-5 Cirstea urca la fileu si inchide game-ul cu o lovitura in care a adunat toata furia din acest meci.

SET 2, 1-5 Game la zero pentru Muguruza pe primul serviciu.

SET 2, 1-4 Cirstea isi pierde din nou serviciul dupa doua duble greseli comise in acest game.

SET 2, 1-3 Muguruza isi conserva serviciul si pastreaza avansul de un break in acest set.

SET 2, 1-2 Primul game castigat de Sorana dupa 35 de minute crancene din toate punctele de vedere. Ar putea fi game-ul de la care Cirstea sa revina in acest meci.

SET 2, 0-2 Reuseste sa trimita game-ul in prelungiri Sorana, dar greseste in continuare prea usor. E clar ca moralul jucatoarei noastre este puternic zdruncinat in aceste momente.

SET 2, 0-1 Cirstea isi pierde din nou serviciul. In setul inaugural Sorana a comis 14 erori nefortate, in timp ce Muguruza a gresit o singura data. Doar trei puncte castigatoare pentru Cirstea.

SET 1, 0-6 Muguruza inchide primul set dupa doar 22 de minute in care Sorana n-a opus nici cea mai mica rezistenta.

SET 1, 0-5 A 13-a eroare nefortata comisa de Cirstea in acest meci si Muguruza obtine al treilea break. Practic Sorana inca nu e conectata la acest meci.

SET 1, 0-3 Cirstea isi mai pierde o data serviciul.

SET 1, 0-2 Primele puncte reusite de Cirstea in acest meci dupa sapte mingi pierdute la rand. N-a fost insa suficient pentru a-si lua break-ul inapoi.

SET 1, 0-1 Muguruza obtine break-ul de la primul game al meciului.

13:10 Incepe meciul cu Sorana la serviciu.

13:08 Muguruza a invins-o pe Cirstea in precedentele doua intalniri, ultima oara la Australian Open.

13:05 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire. Sunt 23 de grade Celsius in aer la Doha, vremea fiind ideala pentru tenis.