Irina Begu, singura jucatoare din Romania in sferturi la Tiriac Foundation Trophy

Jucatoarea Irina Begu s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala la turneul WTA 125 organizat de Ion Tiriac la Centrul National de Tenis din Bucuresti.

Cap de serie numarul 2 la inceputul turneului dotat cu premii totale in valoare de 115.000 de dolari, Irina Begu a invins-o fara drept de apel pe Irina Bara, cu 6-0, 6-2, intr-un duel suta la suta romanesc.

Begu a transat disputa dupa o ora si 12 minute, timp in care a castigat de sase ori pe serviciul advers.

Bara a avut un singur moment in care a contestat supramatia lui Begu, in debutul setului secund cand a revenit de la 0-2 la 2-2.

Scorul intalnirilor directe devine egal (1-1) dupa meciul de la Bucuresti. Bara o invinsese pe Begu in urma cu un an la Transylvania Open de la Cluj-Napoca, turneu WTA 250.

Vineri, in sferturile de finala, Begu o va intalni pe Kateryna Baindl din Ucraina, o jucatoare care in primul tur a eliminat-o pe Danka Kovinic din Muntenegru (favorita 7), iar in optimi a trecut de Aliona Bolsova, o iberica venita din calificari.

Calificarea in sferturi este recompensata cu 29 de puncte.