Irina Begu cedeaza in trei seturi la Victoria Azarenka

Irina-Camelia Begu a fost ultima jucatoare din Romania intrata in optimile de finala ale turneului WTA de la Roma.

Begu a intalnit-o pe Victoria Azarenka in ultimul meci programat joi pe arena centrala de la Foro Italico, un meci inceput dupa ora 23 din cauza prelungirii in decisiv a intalnirii din turneul masculin dintre Novak Djokovic si Thomaz Bellucci.

Begu a pierdut in trei seturi, dupa un meci de peste doua ore, cu 4-6, 7-5, 1-6.

Primul set a fost decis de un break obtinut de Azarenka inca din primul game, scenariul repetandu-se intr-o oarecare masura si actul al doilea.

Azarenka a inceput de asemenea cu break si a condus la un moment cu 5-3, servind chiar pentru castigarea partidei.

Begu nu a cedat si, incurajata puternic de antrenorul Adrian Cruciat, a revenit nesperat si a pus patru game-uri la rand in dreptul sau.

Efortul din setul al doilea si-a spus cuvantul in decisiv unde, in pofida unui game alb de inceput (1-0), Begu nu a mai reusit nimic si Azarenka a bifat victoria.