Irina Begu si Ana Bogdan, in semifinalele turneului de la Bucuresti

Jucatoarea Irina Begu, a 7-a favorita a turneului WTA de la Bucuresti, a obtinut, vineri, o calificare spectaculoasa in faza semifinalelor.

Begu a invins-o pe frantuzoaica Pauline Parmentier, cu 7-5, 6-0, dupa un meci de o ora si 23 de minute.

In primul set Begu a revenit formidabil de la 1-4 dupa ce l-a chemat la banca pe antrenorul ei pentru sfaturi.

Sambata, in semifinale, Begu o intalneste pe Carla Suarez Navarro din Spania, a doua favorita la Bucuresti.

Suarez Navarro a invins-o in sferturi pe Tatjana Maria din Germania, cu 6-0, 6-3.

Intr-un alt meci din sferturile de finala, Ana Bogdan a furnizat surpriza si a eliminat-o pe principala favorita, Anastasia Sevastova din Letonia, cu 6-1, 6-3.

Pentru Ana Bogdan este prima victorie din cariera in fata unei jucatoare din topul 20 mondial.