Indian Wells

Niculescu o invinge pe Cirstea la Indian Wells

Sursă foto: twitter.com

Monica Niculescu si Sorana Cirstea, colege in echipa de Fed Cup a Romaniei, s-au infruntat miercuri seara pentru un loc in turul doi la Indian Wells. Partida a fost live text in aceasta pagina dupa ora 21:00.

FINAL Niculescu - Cirstea 4-6, 6-3, 6-1

SET 3, 6-1 O formalitate acest ultim game pentru Niculescu si aceasta ramane in turneul de simplu de la Indian Wells. A 5-a victorie in sapte meciuri cu Sorana Cirstea.

SET 3, 5-1 Niculescu se desprinde cu inca un break reusite. Monica va servi pentru calificarea in turul doi.

SET 3, 3-1 Al treilea break consecutiv. Niculescu ramane la conducere si are in continuare prima sansa.

SET 3, 2-1 Rebreak Cirstea si setul este relansat.

SET 3, 2-0 Niculescu rupe repede echilibrul in debutul decisivului cu break.

SET 2, 6-3 Inca un break pentru Niculescu si aceasta va incepe cu serviciul setul decisiv.

SET 2, 5-3 Niculescu isi castiga game-ul de serviciu cu un punct castigator decisiv. Ramane un break avans.

SET 2, 1-0 Break la zero Niculescu in debutul setului secund.

SET 1, 4-6 Cirstea pune capat primului set cu un break.

SET 1, 3-4 Niculescu isi ia inapoi break-ul dupa ce Cirstea a ratat minge de 5-2. S-ar putea dovedi decisiv acel punct.

SET 1, 2-4 Un nou break reusit de Cirstea, jucatoarea mai agresiva pana acum.

SET 1, 1-1 Cirstea isi ia inapoi break-ul dupa un game de mare lupta.

SET 1, 1-0 Patru erori nefortate comise de Cirstea in acest prim game si Niculescu incepe cu un break.

21:12 Incepe meciul cu Sorana la serviciu. Aceasta a castigat tragerea la sorti mai devreme.

21:03 Cele doua jucatoare au intrat pe terenul numarul 2 de la Indian Wells. Vreme insorita in California, ideala pentru tenis.

De sase ori s-au mai intalnit cele doua jucatoare pana acum. Niculescu a castigat de patru ori.

Ultima confruntare dateaza din urma cu sapte ani, cand Niculescu o invingea pe Cirstea cu un dublu 6-3 la Montreal.

Aceea a fost de altfel si singura disputa pe hard.