Indian Wells

Irina Begu, eliminată în primul tur la Indian Wells

România a rămas fără una dintre cele două jucătoare aflate pe tabloul principal de la Indian Wells, turneu de categorie WTA 1000.

Irina Begu (38 WTA) a pierdut prima întâlnire din carieră cu Linda Noskova din Cehia (54 WTA), scor 7-6 (9-7), 6-1.

După cum o arată și scorul, Begu a ținut pasul cu adversara doar în primul set. Un prim act în care a obținut cel dintâi break și în care a condus cu 3-1.

Noskova a recuperat break-ul în game-ul imediat următor și apoi cele două au mers cap la cap până în tie-break, unde Begu a ratat minge de set la 7-6!

Begu a servit nu mai puțin de șase ași în primul set, dar n-a ajutat-o prea mult în ecuația rezultatului final.

Setul secund a fost ca o plimbare în parc pentru Noskova, aceasta punând punct meciului cu un categoric 6-1.

Sorana Cîrstea rămâne singura reprezentantă a României la simplu. Aceasta va intra în competiție joi seara, contra australiencei Kimberly Birrell (115 WTA).