Indian Wells

Indian Wells: Halep si-a aflat adversara din turul 2, Sharapova eliminata

Simona Halep si-a aflat joi dimineata adversara din turul al doilea de la turneul de la Indian Wells din SUA.

Favorita numarul 1 la turneul american, Halep o va intalni in partida sa inaugurala ce are loc direct in turul al doilea pe Krystina Pliskova, sora Karolinei Pliskova. Ora si ziua meciului nu au fost inca anuntate, dar partida s-ar putea juca vineri noapte.

Krystina are 25 de ani si a trecut in turul 1 de Ying-Ying Duan, cu 6-4, 7-6 (7-5).

Halep o conduce cu 1-0 pe sora mai mica din familia Pliskova, dupa un 6-1 6-2 la Madrid, pa zgura.

In alt meci, Irina Begu a trecut de Aleksandra Krunic cu 3-6, 6-4, 6-1.

Prima surpriza la Indian Wells: Sharapova eliminata in primul tur!

Maria Sharapova a parasit competitia de la Indian Wells inca din primul tur, fiind invinsa in doua seturi de japoneza Naomi Osaka.

Jucatoarea in varsta de 20 ani clasata pe locul 44 mondial a castigat, cu 6-4, 6-4, dupa un meci de o ora si 35 de minute.

“Am vrut sa joc bine aici si nu doar pentru ca am castigat acest turneu in cateva randuri. Mi-ar fi placut sa stau mai mult, dar nu a fost sa fie anul acesta”, a spus Sharapova dupa meciul vedeta al primei zile la Indian Wells.

Rusoaica a comis sase duble greseli si a castigat doar un sfert din punctele jucate pe al doilea serviciu. Sharapova a cedat nu mai putin de cinci break-uri.

In varsta de 30 ani, Sharapova se afla la a doua eliminare consecutiva in primul tur dupa cea de la Doha.

Clasata pe locul 41 mondial, Sharapova a castigat titlul de la Indian Wells in 2006 si 2013.

Osaka joaca in turul urmator cu Agnieszka Radwanksa, numarul 31 mondial.