Indian Wells

Eliminari surpriza la Indian Wells: Ies Wozniacki si Ivanovic, avanseaza Sharapova dupa un meci slab

Caroline Wozniacki a fost eliminata luni noapte de la Indian Wells de o jucatoare care devine cea mai tanara calificata in optimile de finala ale turneului american, dupa 2009.

Surpriza a fost facuta de Belinda Bencic, 6-4 6-4 in fata lui Caroline Wozniacki.

A fost prima victorie a lui Bencic in fata unei jucatoare din Top 5 WTA. Elvetianca a implinit de curand 18 ani si se afla pe locul 37.

In alt meci jucat luni noapte, Eugenie Bouchard a ajuns si ea in optimit, dupa un 6-3 6-2 cu Coco Vandeweghe.

Tot luni noapte, Ana Ivanovic a fost eliminata de Caroline Garcia, 2-6 7-5 2-6.

Maria Sharapova nu a avut nici o problema intr-un meci considerat anterior dificil, cu Victoria Azarenka. Rusoaica a invins cu 6-4 6-3, insa partida a fost marcata de greseli nefortate de ambele parti (64 in total) si duble greseli (17 in total).

Sharapova a avut 23 de lovituri castigatoare si cinci asi, dar 8 duble greseli si 27 de erori nefortate.  Azarenka a lovit de 22 de ori castigataor, dar nu a avut nici un as, cu 37 de greseli nefortate si noua duble greseli.

Setul 1 al partidei nu a fost insa unul usor. A durat 67 de minute, iar cele doua au mers cap la cap pana cand Sharapova a reusit un break.